„Osaczenie. Polski Wołyń w ogniu nienawiści”

09.10.2018   Autor: Redakcja
---

„Osaczenie. Polski Wołyń w ogniu nienawiści” - książka Krystyny Lemanowicz. Promocja już dziś o godz. 19.00 w sali kameralnej Regionalnego Centrum Kultury w Pile.

Książka została wydana z okazji 75 rocznicy Rzezi Wołyńskiej, przypadającej 11 lipca.

- Książka jest hołdem dla poległych i zakatowanych Polaków. Oparta jest na wiarygodnych źródłach na podstawie relacji żyjących świadków pamiętających terror okupacji rosyjskiej, okupacji niemieckiej i działających band OUN – UPA. Wśród tych relacji są także wspomnienia moich już śp. bliskich – rodziców, babci… – napisała we wstępie do książki Krystyna Lemanowicz. Przedstawiam w niej bezmiar cierpień ludzkich, poniżania i upodlenia człowieka przez człowieka. Ukazuję też męstwo i odwagę tych umęczonych ludzi, którzy przeciwstawiali się złu w obronie swoich bliskich i ukochanej Ojczyzny. Setki tysięcy niewinnych Polaków zginęło. To cisi bohaterowie walki o Polskę, polską ziemię, polskie domy, polską tożsamość i prawdę.

Historie opowiedziane przez świadków wydarzeń – nie tylko Polaków, ale i Ukraińców – są wstrząsające. Autorka je literacko sfabularyzowała, dzięki czemu stały się bardzo obrazowe, pełne ekspresji – porażają ogromem nieszczęść, okrucieństwa, wyciskają łzy. Są wyjątkowym świadectwem pamięci.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group