Skwer „Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego”

27.09.2018   Autor: Artur Maras
---

Z inicjatywy pilskich przedstawicielek Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet oraz Ogólnopolskiego Strajku Kobiet skwerowi w rejonie ul. Wałeckiej, Prostej i Al. Niepodległości nadano nazwę „Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego”.

- Ojców powstania znamy wielu bo to są takie wisienki na torcie, natomiast matek Powstania Wielkopolskiego nie znamy. Chcemy przypomnieć historię, że tort nie składa się tylko z wisienek, ale z całej tej zawartości, a ta zawartość to są właśnie te kobiety, matki Powstania Wielkopolskiego, czyli Aniela Tułodziecka, Zofia Tułodziecka, Helena Rzepecka, Zofia Sokolnicka i Janina Omańkowska - wymienia Iwona Kamińska-Lech, przedstawicielka Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet.

Kobiety te działały w towarzystwie Przyjaciół Wzajemnego Pouczania i Opieki nad Dziećmi Warta. Zajmowało się ono m.in. walką z germanizacją, nauczając potajemnie dzieci i młodzież języka polskiego oraz szkoliły przyszłych powstańców. Nadanie nazwy skwerowi ma wpisywać się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Taką uchwałę podjęli radni podczas wtorkowej sesji Rady Miasta w Pile.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group