Zatrzymani samorządowcy: To brudna gra wyborcza

12.09.2018|Autor: Redakcja

Stefan Piechocki wicestarosta pilski i Jan Pikulik dyrektor jednego z wydziałów starostwa zostali we wtorek zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Przewieziono ich do Prokuratury Rejonowej Poznań – Nowe Miasto, gdzie usłyszeli zarzuty. Dziś obaj samorządowcy PSL mówili o tym zatrzymaniu.

– Zrobili to z gracją, bez żadnych incydentów – tak o swoim zatrzymaniu przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego powiedział Stefan Piechocki.

Wicestarosta poprosił dziennikarzy, aby nie zasłaniali mu już oczu i nie podpisywali inicjałami. Bo jak sam mówi, nie czuje się winny. Podobnie Jan Pikulik.

– Jestem dowartościowany tą wizytą, panowie przyszli w pełnym uzbrojeniu – dodawał Jan Pikulik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Pile.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało go w jego domu. Wicestarostę Stefana Piechockiego pod urzędem, gdy rano przyszedł do pracy.– Według agentów CBA wicestarosta pilski przekroczył swoje uprawnienia, załatwiając pracę, awanse znajomym lub osobom polecanym pomimo ich braku kompetencji zawodowych. Wicestarosta pilski wprost zażądał, aby stanowisko w Domu Pomocy społecznej objęła wskazana przez niego radna powiatowa, pomimo że nie spełniała żadnych wymagań
– mówi Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Chodziło o Agnieszkę Mrotek radną także Polskiego Stronnictwa Ludowego, która ubiegała się w konkursie o kierownicze stanowisko w Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie. Do pomocy w tym miał wicestarosta nakłonić podległego mu Jana Pikulika dyrektora jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Pile. Wczoraj w poznańskiej prokuraturze usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej.

– Zastosowano w obu przypadkach, u obu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys zł, jak również zawieszono ich na czas postępowania w funkcji wicestarosty i dyrektora. Za czyn ten grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności – informuje Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Dziś obaj samorządowcy wystosowali oświadczenie, w którym podkreślają, że o szczegółach ze względu na dobro śledztwa mówić nie mogą. Jednak w ich ocenie padli ofiarą walki wyborczej.

– Ja się kiedyś ostro wypowiadałem w temacie osób zatrudnionych przez Prawo i Sprawiedliwość na terenie powiatu pilskiego, w pewnych elementach moje wypowiedzi nie były też zgrane ze stanowiskiem Porozumienia Samorządowego i myślę, że to są efekty działań, które mają wykluczyć nas jako PSL z gry wyborczej. Dziś odbieram to jednoznacznie jako grę wyborczą PiS na terenie powiatu pilskiego. Z mojej wiedzy i obserwacji jest to współpraca Prawa i Sprawiedliwości z Porozumieniem Samorządowym – twierdzi Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Choć dziś zapewniał, że koalicja w radzie powiatu z Porozumieniem Samorządowym działa. Wczoraj na stronie starostwa pojawiło się oświadczenie.

– W związku z informacjami o zatrzymaniu polityków PSL tj. wicestarosty pilskiego i jednego z dyrektorów wydziału w Starostwie Powiatowym w Pile, sprawującego jednocześnie funkcję radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, jako starosta pilski i prezes Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe, stanowczo oświadczam, że członkowie Zarządu Powiatu reprezentujący stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe w Pile nie są z tą sprawą powiązani w żaden sposób – oświadczył Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Zdaniem Krzysztofa Paszyka termin zatrzymania nie jest przypadkowy. W jego ocenie ma to wymiar brudnej kampanii wyborczej. Dowód? Relacje w publicznych mediach. Można to było zrobić dyskretniej.

– A nie robić spektakl z wykorzystaniem służby specjalnej. Wykorzystano CBA do tego, by dwóch doświadczonych samorządowców sponiewierać i upodlić
– oburza się Krzysztof Paszyk, poseł PSL.

Ale to się nie uda. Ta próba może tylko umocnić PSL w regionie – mówią zgodnie samorządowcy.

Przeczytaj więcej o: dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, eligiusz komarowski, jan pikulik, Krzysztof Paszyk, Michał Smętkowski, Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA, poseł PSL., Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Pile, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, starosta pilski, Stefan Piechocki, To brudna gra wyborcza - mówią zatrzymani samorządowcy z PSL, wicestarosta pilski, Zatrzymani samorządowcy: To brudna gra wyborcza

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Pokemon

  Czyżby ktoś się tak bał, że nie znajdzie pracy po wyborach? Bo wszędzie ma wrogów? I teraz za wszelką cenę stara się aby większość w radzie była z PS i PiS? Dlaczego?

  • W cieniu

   Dlatego, by móc,,przejąć władzę” nad powiatem. Obsadzenie stanowisk wójtów w podleglych gminach…A na samym końcu ,,wycięcie” z gry PiS… Ludziom nie wystarczą festyny i darmowe gadżety by móc zdobyć poparcie…To nie tanie przedajczyki. Każdy widzi w jaki sposób i bez żadnych skrupułów pozbywa się konkurentów. Niby taka jest polityka…Poklaskowanie jednostkom, by moc w efekcie podejmować decyzje przychylne jednej stronie,strategia na domiar skuteczna, ale przy tym trzeba być przede wszystkim człowiekiem. Etyka? Hmm, liczy się to że jestem u szczytu a reszta ma mi służyć, nie pasuje? Znajdzie się temat i będzie afera! Ludzie mamy demokrację, nie zatracajmy tego o co tyle lat walczyliśmy, chociażby tu na lokalnym podwórku. Widzę, że mechanizmy neudnej gry politycznej zapoczątkowane na przełomie 89/90 ewuulują i trzeba nam innych wzorców, nie tych z tego okresu by móc tworzyć nową jakość. Lecz niestety, nie masz kasy jesteś nikim. Młodzi w polityce? To farsa…Młodzi tym bardziej są zależni od tych którzy to zapoczątkowali!

 • kajos

  wlasciwie w kurowizji juz sie na dobre zaczela nagonka na PSL
  fakt ze ta partia to zawsze byla ku..a ale ….
  i tak dostana teraz mlocki za te wszystkie lata

 • Gumball

  A kiedy był konkurs na to stanowisko? Dlaczego dopiero teraz to wszystko wypływa, tak samo jak z fakturami w klubie żużlowym? Dziwne…..?

  • pisfan

   kwiecień – maj 2015 hahahah, lekko się przeciągnęło do wyborów,

   • fanpis

    nabór wg BIP Powiat Pilski i jego jednostki organizacyjne w tym DPS Falmierowo był w styczniu 2018 roku . Najpierw czytać potem pisać się nauczcie i do tej pory sprawa się toczyła w trybie wyjasnień aż do dziś a pytanie kto kogo wkopał wg mnie koalicjant koalicjanta ale się dobrali

    • zjeść ciastko i mieć ciastko

     Wg mnie też. Ale PSL będzie dalej trwać w koalcji z PS swoim największym wrogiem. Chyba są przekonani, że dzięki temu nie wyjdą jeszcze większe wałki. Czy takich koalicjantów ktoś bedzie jeszcze szanował i ktoś zagłosuje na nich w wyborach?

 • Emerytka

  Teraz robi z siebie bidulka …ofiarę….A ja mu nie wierzę…

 • PSL

  CHŁOPCY BIDULKI, MAJĄ NA WAS TAKIE PAPIERY, ŻE POWĄCHACIE CO TO KOJA I NA ŚWIAT POPATRZYCIE PRZEZ BLINDY, A KALIFAKTOR BĘDZIE WAM DO ŻARŁA WSTAWIAŁ JAKIEGOŚ GLUTA!!

 • Kumpela Agi

  Najeżdżają na PIS a dlaczego główna bohaterka chodzi wolno?
  Nawet jej nie zatrzymali? Nie wystąpiła na konferencji. Czy Wy naprawdę nie macie oczu ??Nawet dziewczyna paska na oczach nie ma czarnego. Piechocki powinien zrobic jej test i np zaprosic do wspolnego oświadczenia. Jeżeli będzie się migać to będzie to bardzo wymowne.

  • Zorro

   Kumpela Agi ? Której Agi ? Konkubiny Komarowskiego ? To ona ma jakaś kumpelę ? Czyżby w Powiatowym Sanepidzie gdzie przypadkiem dostała pracę.

 • henryk

  To nie wiedzieli ze są na podsłuchu?

 • Pingback: PSL nie tylko obiecuje, ale i realizuje - mówi poseł Paszyk - asta24.pl()