Bakterie kałowe wciąż utrzymują się w wodzie

09.08.2018|Autor: Redakcja

Zakaz kąpieli na jednym z kąpielisk miejskich w Wałczu. Przyczyną jest przekroczenie norm występowania bakterii enterokoków, czyli paciorkowców kałowych. Winny jest… upał.

Zamiast odpoczynku w wodzie podczas upalnych dni czerwona flaga i informacja o zakazie kąpieli, tak wygląda kąpielisko przy ulicy Chłodnej w Wałczu. Mieszkańcy muszą szukać innego miejsca do wodnego wypoczynku.

Przyczyną braku przydatności wody do kąpieli jest przekroczenie normy występowania bakterii Enterokoków czyli paciorkowców kałowych. Winna skażeniu jest pogoda.

– Mamy teraz w naszym powiecie falę upałów, to też rzutuje, że te bakterie występują w zwiększonej ilości – wyjaśnia Anna Krzysztofiak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałczu.

Enterokoki mogą powodować między innymi zatrucia pokarmowe. Zarządca kąpieliska którym jest burmistrz Wałcza został zobowiązany do poinformowaniu o zakazie kąpieli oraz do ustalenia przyczyny zanieczyszczenia. Na razie podjęto decyzję o powtórzeniu badań na kąpielisku przy ulicy Chłodnej.

– Inspektorzy sanepidu pobrali próbkę przy mojej obecności na Jeziorze Raduń i te próbki będą przetransportowane laboratorium akredytowanego w Wojewódzkiej stacji do Szczecinka
– mówi Andrzej Wiśniewski z Urzędu Miasta w Wałczu.

Wyniki badań poznamy najprawdopodobniej jutro lub w piątek. Do tego czasu wałczanie mogą skorzystać z drugiego kąpieliska przy ulicy Bydgoskiej lub z miejsca okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli przy Placu Polskim. To drugie miejsce także na jeziorze Raduń na szczęście nie zostało skażone bakteriami paciorkowca kałowego.

Przeczytaj więcej o: Andrzej Wiśniewski z Urzędu Miasta w Wałczu, Anna Krzysztofiak, Bakterie kałowe wciąż utrzymują się w wodzie, bakterie w wodzie wałcz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałczu, jezioro raduń wąłcz, sanepid wałcz, skażone jezioro wałcz, zamknięte kąpielisko wałcz

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.