Ubezpieczenie domu w banku. Jak poznać dobrą ofertę?

09.07.2018|Autor: Redakcja

Decyzja o wykupieniu ubezpieczenia dla swojego domu lub mieszkania czasami wypływa z własnych potrzeb samego ubezpieczonego. Czasem jednak jest podyktowana wymaganiami stawianymi przez bank podczas udzielania kredytu hipotecznego. Bank z reguły ma już przygotowaną ofertę dla takiego kredytu. Jak poznać, czy jest ona korzystna dla klienta? Oto kilka najważniejszych informacji.

Kredyt hipoteczny i ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości jest bardzo często warunkiem stawianym przez bank, od którego uzależnione jest w ogóle uzyskanie kredytu. W innych sytuacjach, ubezpieczenie powoduje, że bank nieco obniża marżę czy też zmniejsza kwotę prowizji należnej za udzielenie kredytu. W efekcie koszty samego zobowiązania są nieco niższe, ale klient i tak musi ponieść koszty związane z wykupieniem i systematycznym opłacaniem ubezpieczenia.

Dlaczego banki kładą taki nacisk na polisę dla kupowanej nieruchomości? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Chodzi przede wszystkim o to, że nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu. Jako zabezpieczenie jest wartościowa wyłącznie wtedy, gdy jest w dobrym stanie. Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, które spowoduje np. zerwanie dachu, czy w skrajnych przypadkach spalenie całego domu, wówczas jego wartość jest praktycznie zerowa.

Gdyby w tej sytuacji klient przestał opłacać swój kredyt, bank oczywiście zająłby jego pensję (ale nie w całości), zająłby wszystkie wartościowe ruchomości, ale i to prawdopodobnie nie wystarczyłoby na pokrycie wszystkich kosztów. Gdyby dom był w dobrym stanie, bank mógłby go sprzedać i z pieniędzy ze sprzedaży rozliczyć zaciągnięte zobowiązanie. Zniszczonego domu nie sprzeda, pozostaje więc z niespłaconym długiem, którego nie może wyegzekwować.

Nieruchomość ubezpieczona jest więc w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli zostanie w całości zniszczona, a polisa została przygotowana z cesją na bank, wówczas to bank jest jej beneficjentem. To oznacza, że pieniądze z odszkodowania nie zostaną wypłacone właścicielowi nieruchomości, a bankowi. Innymi słowy, polisa ubezpieczeniowa stanowi wówczas dodatkową formę zabezpieczenia kredytu, która zadziała wyłącznie wtedy, gdy dom zostanie zniszczony – w całości lub w części.

Ubezpieczenie oferowane przez bank – jak je wybrać?
Ubezpieczenie nieruchomości, które ma stanowić zabezpieczenie kredytu, czyli takie z cesją na bank, można zawrzeć samodzielnie, a można też wykupić za pośrednictwem banku. Decydując się na samodzielny zakup można mieć wpływ na wiele jego elementów, poza oczywiście sumą ubezpieczenia, która musi być równa wartości nieruchomości. To dobry sposób na ubezpieczenie przy tej okazji również ruchomości domowych.

Decydując się natomiast na ubezpieczenie oferowane przez bank, można liczyć na ofertę dostosowaną do specyfiki kredytu, ale nie ma się na nią żadnego wpływu.

Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie są koszty takiego ubezpieczenia i co wchodzi w jego skład. Czy suma ubezpieczenia maleje wraz z malejącym saldem kredytu – to jest bardzo ważne i jak kształtuje się pojedyncza składka. Ciekawe informacje można znaleźć analizując oferowane przez link4 ubezpieczenie domu. Jest tam zaprezentowany cały pakiet informacji istotnych przy wybieraniu polisy.

Na uwagę zasługuje również oferowane przez mbank ubezpieczenie domu. To polisa dość korzystna i wygodna dla klienta, choć i tak warto ją porównać z innymi dostępnymi propozycjami.

Ubezpieczenie nieruchomości oferowane przez bank może być naprawdę dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli chce się nieco oszczędzić na kosztach. W niektórych przypadkach zmienia się bowiem suma ubezpieczenia wraz z malejącym saldem kredytu, a to jednocześnie oznacza coraz mniejsze koszty dla ubezpieczonego kredytobiorcy.

Przeczytaj więcej o: kredyt hipoteczny, ubezpieczenie domu, ubezpieczenie link4, ubezpieczenie mbank, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie nieruchomości

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.