Asta Video Fest

Mniejsze fundusze z UE dla samorządów?

12.05.2018   Autor: Redakcja
---

Polska z mniejszą ilością środków z Unii Europejskiej? O potencjalnych konsekwencjach w związku z obecną polityką krajową mówił na spotkaniu Klubu Obywatelskiego w Wałczu europoseł Dariusz Rosati.

Jeśli chodzi o przyszłą perspektywę finansową to sytuacja będzie o wiele gorsza, a to z kilku powodów. Budżet Unii będzie większy niż ten dotychczasowy, ale Polska dostanie mniej pieniędzy dlatego, że mniejsze środki będą przeznaczane na politykę spójności oraz na rolnictwo. Natomiast duże środki będą przeznaczone na nowe priorytety takie jak bezpieczeństwo, polityka migracyjna, walka z ociepleniem klimatycznym czy badania naukowe i rozwój. Jeżeli w tych dziedzinach nie zmieni się zasadniczo polska polityka, to my nie dostaniemy dużo pieniędzy - powiedział prof. Dariusz Rosati, europoseł Platformy Obywatelskiej.

Dariusz Rosati na spotkaniu zwracał uwagę na element praworządności, od którego będzie zależeć wypłata środków z Unii. Jeżeli okaże się, że polskie władze naruszają prawo, to pieniądze unijne mogą zostać wstrzymane. A to, według europosła, mogłoby uderzyć między innymi w samorządy, które dzięki tym środkom mogą realizować niezbędne inwestycje. W obecnym budżecie na lata 2014-2020 Polska otrzymała do wykorzystania kilkaset miliardów złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group