Piła i pozostałe miasta tracą mieszkańców

09.05.2018|Autor: Paweł Różycki

Jak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny zestawienia liczby ludności w 2017 roku wszystkie największe miasta naszego regionu traciły mieszkańców. Niestety podobna rzecz dzieje się w powiatach. Natomiast w całym województwie wielkopolskim, jako jednym z pięciu w Polsce, liczba mieszkańców zwiększyła się.

Według zestawienia na dzień 31 grudnia 2017 roku w Pile mieszkało 73.791 mieszkańców. Dobrą wiadomością jest ta, że przyrost naturalny jest na plusie, bowiem urodziło się 701 nowych pilan, a zmarło 687. Kolejne liczby przedstawiają się już gorzej. 686 osób postanowiło opuścić Piłę w roku 2017 i przenieść się do innej gminy. Ta tendencja nie jest niczym nadzwyczajnym w skali kraju albowiem ponad 400.000 osób zmieniło adres stałego miejsca zamieszkania. Jak podaje GUS od kilkunastu lat, w wyniku migracji zewnętrznych, mieszkańców zyskują tereny wiejskie – w 2017 roku dodatnie saldo wyniosło prawie 26.000 osób. Z kolei do Piły przybyło, w wyniku migracji wewnętrznej, 544 nowych osób i 21 osób z zagranicy (ubyły 3). Takie liczby wskazują, że ogólne saldo migracji na każde 1.000 mieszkańców miasta wyniosło minus 1,7. To oznacza, że Pile ubyło 124 mieszkańców.

Dużo gorzej pod tym względem jest jednak w Czarnkowie. Ubyło tam 8,6 mieszkańca na każde 1.000 osób. Obecnie w mieście mieszka 10.784 obywateli, o 93 mniej niż rok wcześniej. Równie źle przedstawia się sytuacja w Wałczu. Z tego blisko 26 tys. miasta 369 osób postanowiło wyjechać. A to oznacza, że Wałcz stracił łącznie 141 mieszkańców, więcej niż prawie trzykrotnie większa Piła. Saldo ujemne ma również Chodzież, której ubyło 78 mieszkańców (4,1 na każde 1.000 osób) i Złotów 42 mieszkańców (2,3 na każde 1.000 osób). Najlepiej z miast powiatowych w naszym regionie prezentuje się Trzcianka. W tym ponad 17 tys. mieście ubyło tylko 15 osób, to jest 0,9 osoby na 1.000 mieszkańców.

Podobnie jak w miastach mieszkańców ubywa w pięciu powiatach naszego regionu. Powiat pilski ma 137.104 mieszkańców. Względem ubiegłego roku, pomimo dodatniego przyrostu naturalnego (133 osoby), z powiatu wyprowadziło się 341 osób, co daje minus 2,5 osoby na każde 1.000 mieszkańców. W powiecie czarnkowsko – trzcianeckim ubyło 227 osób, wałeckim 212, złotowskim 169 i chodzieskim 86.

Pomimo, że zarówno w miastach i powiatach naszego regionu ubywa mieszkańców, to całe województwo wielkopolskie zanotowało wzrost liczby mieszkańców. W Wielkopolsce żyje 3.489.210 osób, o 1.143 więcej niż w roku ubiegłym. Daje jej to piąte miejsce w skali kraju i ostatnie z dodatnim saldem.

Po pięciu latach spadku liczba ludności Polski w roku 2017 zwiększyła się o 0,6 tys. Według GUS w Polsce mieszka 38.433.558 osób.

fot. archiwum

Przeczytaj więcej o: liczba ludności Piła, liczba mieszkańców, liczba mieszkańców Chodzież, liczba mieszkańców Czarnków, liczba mieszkańców Trzcianka, liczba mieszkańców Wałcz, liczba mieszkańców Złotów, ludność Piła, mieszkancy pila, mieszkańcy region, zaludnienie Piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Krzysztof gustaw

  No i tak to jest – ludziska przenoszą się na peryferia miast np. Dolaszewo, Zawada, Dobrzyca, a potem jęczą, że wszędzie mają daleko, a to do lekarza, do galerii handlowych, kina itd. Żądają od władz, komunikacji miejskiej, dróg i ścieżek rowerowych, mediów, itp. jednocześnie płacąc podatki w innej gminie. Taka dziwna i bezrefleksyjna jest mentalność ludzka!

  • kaczorek motorek

   przeprowadzają się, ale dzieci meldują u dziadków, lub jeden z małżonków pozostaje zameldowany w Pile – bo nie chcą dzieci do wsiowej szkoły wysyłać – i to jest smutne! A Piła przespała moment gdy tworzyły się osiedla domków jednorodzinnych w Dolaszewie i nie miała nic do zaoferowania w swoich granicach…

  • Zdzisław

   A gdzie mają się przenosić skoro w Pile jest działek budowlanych tyle co kot napłakał? Przez są horrendalnie drogie.

 • piotr

  Proszę podać ile oddano nowych mieszkań w mieście Piła i ile powstało nowych domów w ostatnich latach . Domów i mieszkań przybywa a mieszkańców ubywa , jak to jest ? Rodziny dzisiaj nie są wielodzietne więc jak to wytłumaczyć? Uważam , że bilans liczba mieszkańców odnośnie liczba mieszkań i domów jest nieprawdziwa.

  • kazik

   a ja mam sporo znajomych którzy wyemigrowali do Dobrzycy, Dolaszewa, czy Zawady, więc nie widzę powodu, żeby nie wierzyć w te dane

  • Alfred

   dane dotyczą osób zameldowanych, przez to zawsze będą nieprawdziwe

 • MA

  Z miasta wyprowadziło się 124 osób. Z powiatu wyprowadziło się 341 osób. Gdzie jest niby ta masowa migracja do Dolaszewa i spółki?

  Z miasta wyprowadzają się młodzi ludzie, którzy nie myślą tylko o siedzeniu na socjalu lub nie chcą słyszeć na rozmowie o pracę 2500 zł max netto, bo wie Pan to Piła tu wszyscy zarabiają mało.

  • ALbin

   2500 na rękę! To ja po 30 latach pracy tyle nie mam. Najczęściej jest 2100 brutto i czasem karta multisport. Takie są realia.

   • Bronisław

    Weź kredyt i zmień pracę.

   • kika

    Trzeba było się uczyć gamoniu, albo zostać politykiem.

    • ALbin

     No inteligent sie odezwał. Nie chce sie niczego naprawdę komentować bo zawsze odezwie się jakiś mądry inaczej.

     • MH

      Jakoś nie widzę rzeszy tych ludzi zarabiających 2100 brutto. Chyba, że na produkcji, gdzie pracują ludzie bez żadnych ambicji.

      Mam znajomych 50+, którzy pracowali w największych firmach w Pile (Ph i Na-Ex) zarabiając 1800 zł na rękę. Gdy w końcu nie wytrzymali i zwolnili się, to znaleźli pracę za 2800 zł na rękę. Nie w biurze. To dobrzy fachowcy – mechanicy i elektrycy.

 • mieszkaniec

  -120 mieszkańców rocznie to nie jest dużo, w podobnym wielkością Słupsku ubywa ludzi ok. 1-2 tys. rocznie

  • GUS

   Ci którzy wyjechali z Piły np. do Anglii a są dalej zameldowani są liczeni jako mieszkańcy.

   • Marcin Ślawski

    A sporo tych którzy do Piły przyjechali nie jest zameldowanych;)

    • GUS

     Jaką przyszłość daje młodemu człowiekowi po studiach Piła w stosunku do Poznania czy Warszawy?

  • pilanin

   Z Biedroniem trudno wytrzymać 😉

 • dark

  w koncu ok 4 do 5 mln ludu wyejchało z Polski szczegolnie młodych ludzi wiec nic dziwnego

 • Hilton

  Co za bełkot czy ktoś to sprawdzan przed puszczeniem?

 • Pilaninek90

  Powiedzmy sobie szczerze. Piła pozostaje miastem emerytów. Nowe ławeczki. Wiece z okazji otwarcia hydrantów. Wielkie zapowiedzi strefy ekonomicznej w której powstają magazyny i pracę znajduje potem tam z 10 osób max… Owszem ja rozumiem że emerytom, starszym ludziom podobają się nowe ławeczki na wyspie ładne hydranty ale młodzi ludzie potrzebują niestety zarabiać. Połowa Pilan jest na utrzymaniu praktycznie jednego zakładu w którym ludzie zarabiają grosze… Mamy dwie galerie z dublującymi się sklepami, ruinę po DH Stoklosa, zatopioną Barkę po której biega tabun szczurów i pod którą zbierają się śmieci. Mamy majówkę na której grają pożal się Boże “artyści” no i mamy prezydenta który robi z siebie klauna tańcząc hip hop i myśląc że jest cool…. Czas na odsunięcie od władzy Beaty, Piotra i całej tej bandy która nieźle się w ratuszu zadomowila. PILANIE PRZEJRZYJCIE NA OCZY

  • pilanin

   takiego pier..lenia dawno nie czytałem
   jak chciałeś zabłysnąć to polecam się brokatem obsypać

   • Pilaninek90

    Zero argumentów przeciwko temu co napisałem suchy hejt typowy dla lewaka 🙂

    • pilAnka

     Typowe obrażanie dla przedstawiciela jedynej słusznej partii;-)

     • Pilaninek90

      A kogo obraziłem?

  • Lucek

   I mamy żenującego staroste, któremu marzy się być prezydentem miasta, któremu z trudnością przychodzi udawanie inteligenta…

   • Pilaninek90

    Dokładnie. Starosta aktualnie prowadzi strasznie widoczną politykę mniej działa więcej krytykuje

    • pilanin

     I to jest dramat panie kolego. Nie ma w kim wybierać. Dla mnie wybór między Głowskim i Komarowskim to jest wybór między dżumą i cholerą…

 • Emeryt

  Ci co krtykują Pilaninka 90, powiedzcie co napisał nieprawdziwego ????

 • Piotruś Pan

  az dziwne dlaczego!? Nigdzie w rejonie nie mozna kupic tak tanich mieszkań….kamienic 😀 Wy starczy znać takiego jednego Piotrusia Pana.

 • johnny

  Piła w liczbach :
  Piła jest niewielkim miastem z liczbą mieszkańców wynoszącą 73 791, z czego 52,2% stanowią kobiety, a 47,8% mężczyźni.
  W latach 2002-2017 liczba mieszkańców zmalała o 1,9%. !!!

  W roku 2017 urodziło sie tylko 700dzieci !! w porównaniu do Nowy
  Tomyśla gdzie lizba mieszkancow jest 5 razy mniejsza (14tys) liczba
  urodzeń 1000 dzieci.
  Najgorszy przyrost naturalny od lat w pile od 2012 – ujemny.
  A teraz najważniejsze –
  – Bezrobocie rejestrowane w Pile wynosiło w 2017 roku 6 %!!!
  – W porównaniu do np Nowego Tomyśla wynosi 3% !

  Pytanie nasuwa się samo : Co się dzieje w Pile z miastem Piła !!! czemu
  jets tak duze bezrobocie?, czemu ludzie wyjeżdżają z miasta 5 krotnie
  większego od np. N. Tomysla. ? czemu nie buduje sie nowych mieszkań w
  pile ??? Czemu jets tak duuze bezrobocie pomimo ze mamy w pile “pseudo
  strefy ekonomiczne” ???