Trzcianka szuka świadków historii powojennej

12.01.2018|Autor: Klaudia Michalska

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance poszukuje najstarszego mieszkańca Miasta i Gminy Trzcianka. Osoby, które urodziły się w czasach powrotu ziem trzcianeckich do macierzy, proszone są o kontakt z placówką. Tam na podstawie ich wspomnień będą uzupełniane archiwa z tego okresu.

Poszukujemy osób, które przybyły do naszego miasta w 1945 roku i w latach kolejnych. Szukamy ich ze względu na to ,żeby dowiedzieć się o ich wspomnieniach z tych pierwszych lat, jak wyglądało nasze miasto po wojnie. Szukamy oczywiście nie tylko osób, które mieszkały w Trzciance ale które zostały rozlokowane po okolicznych miejscowościach – tłumaczy Marta Strzelczyk, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.

Trzcianka 27 stycznia 1945 roku została zajęta przez wojska Armii Czerwonej. Miasto po 173 latach powróciło w granice państwa polskiego. W tym samym momencie przewrócono przedrozbiorową nazwę Trzciance, czyli taką jaka nosi obecnie.

Po 73 latach w archiwach muzealnych wciąż są luki. Nie wiadomo co stało się z ciałami poległych żołnierzy, początkowo pochowanych pod radzieckim mauzoleum. Po zburzeniu obiektu w ubiegłym roku okazało, się, że tych ciał już nie ma. Aby odpowiedzieć na to pytanie i wiele innych pracownicy muzeum szukają osób, które zamieszkiwały wtedy te tereny.

Mieszkańcy mogą zgłaszać się telefonicznie lub bezpośrednio do siedziby placówki znajdującej się przy ulicy Żeromskiego 36 w Trzciance. Historycy proszą także rodziny zmarłych już mieszkańców o pomoc w uzupełnieniu archiwum informacjami i pamiątkami jakie mogli po sobie pozostawić.

Przeczytaj więcej o: histora trzcianki, muzeum trzcianka, muzeum ziemi nadnoteckiej, trzcianka świadkowie, Trzcianka szuka świadków historii powojennej

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • historyk

    proponuję się udać do urzędu miasta/starostwa gdzie jest spis dowodów osobistych i w tej bazie danych znajdą się najstarsze osoby i się z nimi skontaktować tak będzie łatwiej