Jakub Gierszał w Pile [GALERIA]

20.12.2017   Autor: Jakub Sierakowski
---

Wczoraj odbył się kolejny Salon Kulturalny Telewizji Asta. Widzowie mogli zobaczyć film „Zgoda”. Wśród gości był reżyser Maciej Sobieszczański oraz aktor, Jakub Gierszał.

„Zgoda” to reżyserski debiut znanego scenarzysty, Macieja Sobieszczańskiego. Opowiada miłosną historię trzech osób w ekstremalnych warunkach – obozie pracy w Świętochłowicach, który tuż po 2 Wojnie Światowej utworzył komunistyczny reżim. Mimo że tematyka filmu jest trudna i mało znana, to od czasu październikowej premiery, spotyka się on z ciepłym przyjęciem publiczności.

Taką odwagę miał reżyser filmu. Temat obozów pracy, którzy tworzyli Polacy po wojnie, nie jest powszechnie znany. W nieludzkich warunkach zamknięci byli tam Niemcy, Żydzi i Polacy – więźniowie polityczni. Ogółem w powojennej Polsce było ponad 200 takich obozów, w których zginęło około 60 tysięcy osób.

- Opowiadam w moim głębokim przekonaniu bardzo ludzką, niezwykle ważną opowieść. Przywracam pamięć ofiarom tych obozów, pamięć, którą im zabrano. Przez 70 lat nikt nie wspominał o tym, że takie zdarzenia miały miejsce, że takie obozy miały miejsce - mówi Maciej Sobieszczański, reżyser filmu "Zgoda".

Film Macieja Sobieszczańskiego otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię w konkursie głównym międzynarodowego festiwalu w Montrealu. „Zgoda” była także nominowana do Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni.

Galeria zdjęć Sławomira Nakonecznego.

fot. https://www.facebook.com/slaweknakoneczny/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group