Pilska "12" ma swojego patrona - Janusza Korczaka

20.11.2017   Autor: Artur Maras
---

Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Pile przy ul. Lelewela dotąd nie miała swojego patrona. W obecności Rzecznika Praw Dziecka nadano jej imię Janusza Korczaka.
A wszystko to w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, których miasto Piła jest gospodarzem.

Od minionego poniedziałku Piła na siedem dni stała się stolicą praw dziecka. Ogólnopolskie wydarzenie odbywa się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, który wymyślił cztery lata temu taki sposób nagłaśniania spraw najmłodszych. Podczas licznych spotkań i wydarzeń, dużo mówi się o prawach dziecka, szacunku wobec niego czy problemie przemocy...

- Która mimo wszystko jest obecna w naszej rzeczywistości. Proszę zauważyć, że jeszcze 50 proc. dorosłych obywateli, akceptuje stosowanie kar cielesnych wobec dzieci. To przecież jest naruszanie fundamentalnego, podstawowego prawa każdego człowieka. Prawa do nietykalności - tłumaczy Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

I m.in. o tym rozmawiano podczas paneli dyskusyjnych w których udział brała m.in. znana z popularnego programu Superniania - Dorota Zawadzka, psycholog pełniąca funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka. Obchody obfitują w wiele wydarzeń. Szkole Podstawowej nr 12 przy Lelewela, która nie miała dotąd swojego patrona, nadano imię Janusza Korczaka.

- Tak naprawdę w historii szkoły, imię powinno nadawać się jeden jedyny raz więc na pewno jest to dzień szczególny. Myślę, że również dlatego, że szczególny jest patron – Janusz Korczak, lekarz nauczyciel, pedagog - mówi Marcin Borowicz, dyrektor SP nr 12 z oddziałami integracyjnymi w Pile.

Janusz Korczak to też wielki przyjaciel dzieci, który uważany jest za prekursora ruchu na rzecz ich praw. Współzałożyciel Domu Sierot w Warszawie. Wywieziony wraz z podopiecznymi do obozu zagłady gdzie najprawdopodobniej umarł. W niedziele z kolei skwer za hotelem Gromada otrzymał imię kolejnej obrończyni dzieci Ireny Sendlerowej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group