Luteranie od 500 lat w Polsce, także w Pile

13.10.2017|Autor: Artur Maras

Dokładnie 500 lat temu za sprawą ks. Marcina Lutra rozpoczęła się reforma kościoła katolickiego. Z tej okazji także w Pile parafia Ewangelicko-Augsburska przy współpracy m.in. Muzeum Okręgowego zorganizowała okolicznościową wystawę oraz koncert.

Od roku 1517 datujemy można powiedzieć kwestię reformy kościoła katolickiego ponieważ Marcin Luter właśnie w tym roku 31 października przybił 95 tez do Kościoła Zamkowego w Wittemberdze. Nie można powiedzieć, że powstał wtedy kościół ewangelicki tylko można powiedzieć, że zaczęła się reforma kościoła i chrześcijaństwa – tłumaczy ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile.

Okolicznościową wystawę „500 lat reformacji w północnej Wielkopolsce” można oglądać do połowy października w Muzeum Okręgowym w Pile. Organizatorom udało się zebrać 250 obiektów związanych z działalnością parafii ewangelickich w regionie od XVI do XX w. Najcenniejsze są pochodzące z XVI wieku starodruki Pisma Świętego i kazania wydane zarówno po łacinie polsku i niemiecku. Nie zabrakło także portretów dawnych pastorów, czy naczyń liturgicznych. Ciekawym elementem wystawy są także wizerunki, zarówno istniejących jak i zburzonych kościołów ewangelickich z regionu.

Z okazji 500-lecia reformacji 13 października o godz. 19 w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się koncert utworów sakralnych Solus Christus w wykonaniu zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Przeczytaj więcej o: 500-lecia reformacji, kosciół św. jana w pile, ks. Tomasz Wola, Luteranie od 500 lat w Polsce, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile, Solus Christus, także w Pile

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • o!

  Rychło w czas ta informacja – wystawę można oglądać od miesiąca, a artykuł ukazuje się, gdy zostały tylko 2 dni…

 • http://www.panwojtek.com/ Wojciech Skowroński

  Z pewnością Luter nie przybijał swoich tez w Wittemberdze, bo… w Niemczech nie ma takiego miasta! Jest za to Witttenberga – ot, taki drobny błąd popełniony prawdopodobnie przez Redakcję w materiale. Z racji własnej niedoskonałości, nie jestem także pewien tytułowania Lutra mianem księdza. Choć wcześniejszy mnich został konsekrowany w 1507 roku, to jednak tytuł księdza jest w moim mniemaniu raczej współczesnym określeniem jego duchownej profesji na przełomie XV i XVI wieku.

  Jakby nie było, to nasze miasto niezależnie od inicjatyw gminy ewangelickiej, w godny sposób upamiętniło 500 rocznicę Reformacji. Wystawa w Muzeum Okręgowym zapowiadana była dużo wcześniej, a koncert Solus Christus jest smakowitą wisienką na rocznicowym torcie.

  • Tomek H.

   raczej truskawką