Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

02.10.2017   Autor: Michał Kępiński
---

Od 1 października zmienią się zasady dotyczące świadczenia nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej. Sprawdziliśmy, które placówki i na jakich zasadach przyjmą pacjentów w naszym regionie.

Jeśli dziecko w weekend zacznie boleć ucho, do jakiej przychodni jechać? Czy będzie tam pediatra? Czy chore dzieci będą stać w tej samej kolejce do lekarza co osoby dorosłe? 1 października zaczęła obowiązywać nowa sieć szpitali. Jednocześnie zmieniają się zasady nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a co za tym idzie – zmienia się lista miejsc, do których w weekendy, czy święta mogą się zgłaszać pacjenci.

I tak w Pile świadczenia nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej udzielane są w Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Rydygiera od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i święta od 8 do 8 dnia następnego. Niewiele zmieniło się także w Złotowie.

- Nasz szpital od 2011 roku udziela świadczeń w ramach tak zwanej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej i tak jak do tej pory do dyspozycji naszych pacjentów po godzinie 18 w dni powszednie a w dni wolne od pracy od 8 do 8 dnia następnego do dyspozycji jest 2 lekarzy i pielęgniarka
- tłumaczy Joanna Harbuzińska-Turek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Złotowie.

Pomoc świadczona jest w punktach nocnej opieki i nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego pacjenci są zapisani. W razie pogorszenia się stanu zdrowia ubezpieczeni pacjenci mogą skorzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.

- Dla mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego zmieniło się niewiele. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna realizowana jest dwa szpitale. Szpital w Trzciance i Czarnkowie. Zmieniły się za to zakresy obsługiwania
- wyjaśnia Marcin Karolewski, zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Trzciance.

I tak Szpital Powiatowy w Trzciance obsługuje mieszkańców gminy Trzcianka, Krzyż i Wieleń część północna od rzeki Noteć. Natomiast w lecznicy w Czarnkowie z pomocy mogą skorzystać pacjenci z pozostałej części powiatu w tym gminy Drawsko. Największe zmiany czekają mieszkańców Wałcza. Do tej pory chory pomocy szukał w prywatnej przychodni. Od niedzieli świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizuje 107 Szpital Wojskowy w Wałczu.

- Od niedzieli od godziny 8.00 rano rozpoczęliśmy świadczyć usługi w ramach tego kontraktu. Zgłosiło się do Nas 50 pacjentów w tym 24 małych pacjentów, czyli dzieci, jak również do 8 pacjentów wyjeżdżał zespół wyjeżdżał jeśli chodzi o zabiegi - informuje Marek Kornet, dyrektor 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu.

W dniach wolnych od pracy, po godz. 18.00 pacjentom przysługują również zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi będą wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta. Adresy punktów, gdzie można otrzymać pomoc w święta i w nocy, a także inne potrzebne informacje zamieszczone zostały na stronie internetowej wielkopolskiego NFZ.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group