Informatyzacja szpitali i konsultacje społeczne

10.08.2017   Autor: Paweł Różycki
---

Mimo trwających wakacji na nadzwyczajnej sesji zebrała się Rada Powiatu w Pile. Radni zdecydowali o wsparciu finansowym informatyzacji szpitali w Pile i Wyrzysku, zmianie kategorii dróg oraz inicjatywie starosty dotyczącej przeprowadzania konsultacji społecznych.

Nadzwyczajna wakacyjna sesja Rady Powiatu w Pile dotyczyła przede wszystkim wsparcia finansowego szpitali w Pile i Wyrzysku. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego uczestniczymy w projekcie dotyczącym informatyzacji obu placówek. Realizowany w latach 2017 – 2019 projekt opiewa na kwotę około 4,7 mln zł, z czego Powiat wyłoży 712 tysięcy. Dzięki inwestycji, wdrożona zostanie elektroniczna dokumentacja medyczna i powstanie sieć wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa – wyjaśnia Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Na potrzeby zmian w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku Sp. z o.o. przeznaczona zostanie kwota ok. 1,7 mln zł, natomiast informatyzacja w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile zostanie wsparta sumą około 3 mln zł.

Podczas sesji podjęto też uchwały w sprawie zmiany kategorii dróg na terenie gminy Wyrzysk oraz w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami powiatu pilskiego. Konsultacje społeczne będą miały charakter opiniodawczy. Mogą być prowadzone z inicjatywy Zarządu Powiatu, Rady Powiatu lub przynajmniej 100-osobowej grupy mieszkańców. Wniosek w sprawie przeprowadzenia konsultacji mieszkańcy składają do Zarządu Powiatu w Pile, który po spełnieniu wymogów formalnych będzie rozpatrzony w ciągu 30 dni od daty złożenia. Jeżeli przeprowadzenie konsultacji ma uzasadnienie, Zarząd Powiatu je ogłosi, po czym maksymalnie w ciągu miesiąca przedstawi ich wyniki. Takie konsultacje powinny trwać minimum siedem dni. Konsultacje społeczne są podstawową formą zasięgania opinii mieszkańców w ważnych dla nich sprawach. Dzięki nim, władze samorządowe, podejmując decyzje, mają większą wiedzę na temat ich społecznego odbioru i mogą wypracować bardziej pożądane rozwiązania. Takie konsultacje to również sposób informowania mieszkańców o szczegółach planowanych działań. Uważam, że to bardzo dobre i skuteczne narzędzie pracy – powiedział wnioskodawca konsultacji, Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Decyzją Rady, dzieląc się kosztami inwestycji po połowie z gminami, zostaną wybudowane nowe chodniki w Brzostowie (gm. Miasteczko Krajeńskie), Tłukomach (gm. Wysoka) oraz w Śmiłowie i Byszewicach (gm. Kaczory).

Kolejna sesja Rady Powiatu w Pile, tym razem już planowa, odbędzie się w czwartek, 31 sierpnia.

źródło i fot. Starostwo Powiatowe w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group