Porażka Polonii w Gdańsku

22.07.2017   Autor: Paweł Różycki
---

Euro Finannce Polonia Piła nie sprostała w Gdańsku ekipie miejscowego Zdunek Wybrzeże i uległa 49:41. Porażka mocno skomplikowała sytuację pilskiego klubu w walce o play – off Nice 1. Ligi Żużlowej. Oto nasza relacja z tego spotkania.

Przed meczem nastąpiła zmiana w składzie ekipy Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Pierwotnie awizowanego w składzie Huberta Łęgowika zastąpił Oskar Fajfer.
Pierwszy wyścig to ostra walka Gapińskiego z Gomólskim, który ostatecznie zepchnął „Gapę” na koniec stawki. Mimo walki do końca nie udało się pilaninowi tej straty odrobić. Dzięki wygranej Tarasienki przed Fajferem na początek zawodów mieliśmy remis 3:3.
Bieg drugi z udziałem juniorów obu ekip zakończył się zwycięstwem gospodarzy 5:1. Pewnie wygrał Turowski, a że Bieliński na pierwszym łuku minął Woźniaka Wybrzeże wyszło na podwójne prowadzenie i nie oddało go do końca.
W trzeciej odsłonie pewnie zwyciężył Gafurow, ostro traktując Szczepaniaka na pierwszym łuku. Ku ogromnemu rozczarowaniu gości na dystansie obu pilan minął również Thomsen. Kolejne pięć oczek dla gospodarczy i w całym meczu niebezpiecznie odskoczyli na osiem punktów – 13:5.
Przed przerwą na równanie toru z bardzo dobrej strony pokazał się Norbert Kościuch. Minął mającego dobry start Batchelora i popędził po biegowe zwycięstwo. Niestety po raz drugi w dniu dzisiejszym w spacerowym tempie to mety dotarł Grzegorczyk i przewaga gospodarzy wciąż utrzymywała się na ośmiopunktowym poziomie.
Bieg piąty rozpoczął się nerwowo. Renat Gafurow ukradł start i otrzymał od sędziego zawodów ostrzeżenie. W powtórce doskonale spisał się Wadim Tarasienko i popędził po drugą tego dnia trójkę. Niestety dla gości Gapiński mimo walki z Thomsenem o trzecią lokatę ostatecznie przekroczył linię mety jako ostatni. Kolejny biegowy remis 3:3.
Szósta gonitwa do doskonały start Batchelora, który nie oddał prowadzenia przez cztery okrążenia. Za nim finiszowali Cyfer i Szczepaniak.
Drugą serię startów zakończyła wspaniała jazda Norberta Kościucha, który pewnie zdobył trzy punkty. Jednak plecy gospodarzy aż do mety oglądał Adrian Woźniak, stąd ponownie remis 3:3. Przed drugą przerwą na równanie toru gospodarze utrzymali ośmiopunktową przewagę. 25:17 dla gdańszczan.
W ósmej gonitwie manager Euro Finannce Polonia Piła zdecydował się na wprowadzenie rezerwy taktycznej. Za Tomasza Gapińskiego, mającego jak do tej pory zerowe konto punktowe, pojechał Norbert Kościuch. Zmiana okazała się strzałem w dziesiątkę! Ze startu fantastycznie wyszedł Tarasienko, a na wyjściu z pierwszego łuku dojechał do Rosjanina Kościuch. Pilanie nie oddali podwójnego prowadzenia aż do mety i zmniejszyli przewagę gdańszczan do czterech oczek. 26:22 dla Wybrzeża.
Dziewiąty start tego dnia okazał się przynajmniej na początku znakomity dla zawodników Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Para Gomólski – Fajfer wyszła na prowadzenie 5:1. Jednak na dystansie Oskar Fajfer stracił panowanie nad motocyklem, co skrzętnie wykorzystali Cyfer i Szczepaniak. Mimo zaciekłych ataków gdańszczanina do ostatniego łuku na kresce lepszy okazał się Szczepaniak.
W biegu dziesiątym do ostatnich metrów trwała niesamowita walka między Kościuchem a Thomsenem. Pilanin wygrał start, na dystansie próbował wyprzedzić go Duńczyk. Ta sztuka udała mu się na ostatnich metrach. Jako że w walce o trzecie miejsce Gafurow pewnie pokonał Grzegorczyka wynik 4:2 dla gospodarzy, którzy w całym meczu powiększyli przewagę do sześciu oczek (33:27).
Po przerwie na kosmetykę toru doszło do kolejnej rezerwy taktycznej ze strony pilskiego klubu. Zaskakująco słabo spisującego się w dzisiejszych zawodach Michała Szczepaniaka zastąpił Adrian Cyfer. W porównaniu do biegu ósmego, w którym jako rezerwa taktyczna pojechał Kościuch, tym razem żużlowcy z Piły ponieśli sromotną klęskę 5:1. Gdańszczanie doskonale wyszli ze startu i mimo ataków Tarasienki dowieźli podwójne zwycięstwo do mety. W walce nie liczył się Cyfer. W całym meczu Wybrzeże prowadziło 38:28 i na cztery wyścigi do końca zawodów sytuacja pilskiej Polonii była już bardzo trudna.
W dwunastej odsłonie przebudził się Gapiński, jednak nie na tyle by wygrać z Gafurowem. Na szczęście dla gości Woźniak odparł ataki Bielińskiego i zachował cenny punkt. Najbardziej popularny w dzisiejszych zawodach wynik biegowy 3:3 i w całym meczu gdańszczanie utrzymali dziesięciopunktową przewagę.
Ostatni wyścig przed biegami nominowanymi to pewne zwycięstwo Thomsena. O drugie miejsce walczyli na dystansie Kościuch z Gomólskim. Ku uciesze gospodarzy walkę wygrał Gomólski. To oznaczało, że Wybrzeże zapewniło sobie zwycięstwo meczowe. Przed dwoma ostatnimi startami prowadzili 46:32.
Gospodarze mający zwycięstwo w całym meczu w kieszeni pierwszy wyścig nominowany potratowali ulgowo i w ramach rezerwy zwykłej za Troya Batchelora desygnowali do jazdy Marcina Turowskiego. Pilanie wykorzystali ten fakt i wygrali 4:2. Wygrał Gapiński, za nim finiszowali Gomólski, Szczepaniak i Turowski. W całym mecze gdańszczanie prowadzili 48:36.
W ostatnim biegu świetny start zanotowali zawodnicy Wybrzeża. Prowadzili 5:1. W tym momencie Gafurowa wyniosło pod bandę i nie atakowany przez nikogo upadł. Sędzia wykluczył Rosjanina z powtórki. A w niej na otarcie łez para Kościuch – Tarasienko nie dała szans Thomsenowi. W całym meczu zwyciężyli zawodnicy Mirosława Kowalika 49:41 co dało im również punkt bonusowy przy wcześniejszym zwycięstwie w Pile w stosunku 46:44.

W dzisiejszych zawodach jedynie dwóch pilskich zawodników próbowało nawiązać równorzędną walkę z gdańszczanami. To Wadim Tarasienko i Norbert Kościuch mający na swoim koncie po trzynaście oczek. To okazało się zdecydowanie za mało aby pokonać wyrównaną ekipę Mirosława Kowalika. Zawiódł spisujący się do tej pory znakomicie Michał Szczepaniak, a słabą formę z ostatnich meczów potwierdził Tomasz Gapiński. Walki z juniorami Wybrzeża nie nawiązali również juniorzy pilskiej Polonii.

Sytuacja Euro Finannce Polonia Piła w tabeli przed walką o play – off Nice 1. Ligi Żużlowej mocno się skomplikowała. Gdańszczanie kosztem Polonii wskoczyli na trzecie miejsce. Podopieczni managera Tomasza Żentkowskiego nie spadli jeszcze niżej w tabeli ligowej tylko dzięki zwycięstwu Unii Tarnów w Łodzi z tamtejszym Orłem 47:42. W walce o play – off pozostały jeszcze dwa spotkania. Kluczowym będzie wizyta Euro Finannce Polonii Piła na torze w Łodzi. To spotkanie w ramach 13 kolejki ligowej już 30 lipca.

Euro Finannce Polonia Piła - 41
1. Tomasz Gapiński 5 (0,0,-,2,3)
2. Wadim Tarasienko 13 (3,3,3,1,3)
3. Michał Szczepaniak 3+2 (0,1*,1*,-,1)
4. Adrian Cyfer 5 (1,2,2,0,0,)
5. Norbert Kościuch 13+2 (3,3,2*,2,1,2*)
6. Adrian Woźniak 2+1 (1,0,1*)
7. Kacper Grzegorczyk 0 (0,0,0)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - 49
9. Kacper Gomólski 10+2 (1*,2,3,2*,2)
10. Oskar Fajfer 5+2 (2,1*,0,2*)
11. Renat Gafurow 9 (3,2,1,3,w)
12. Anders Thomsen 10+2 (2*,1*,3,3)
13. Troy Batchelor 9 (2,3,1,3,-)
14. Aureliusz Bieliński 2+1 (2*,0,0)
15. Marcin Turowski 4+1 (3,1*,0,0)

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group