Asta Video Fest

Trzy gminy w jednej miejscowości

22.07.2017   Autor: Klaudia Michalska
---

Jedna wieś, ale trzy gminy - mowa tu o Płytnicy leżącej między Piłą a Złotowem. Mieszka tu około 200 mieszkańców, a ich domy należą do gminy Tarnówka, Szydłowo i Jastrowie. Jak do tego doszło? - pytają mieszkańcy.

Do tej pory Płytnica dzielona była na wieś Płytnica i na tak zwaną Płytnicę Stację, która formalnie należała do Gminy Szydłowo. Niedawno jednak okazało się, że do Szydłowa należą zaledwie dwa domy w tym miejscu, reszta znajdująca się kilka metrów dalej, to już gmina Jastrowie.

Do niedawna, tereny przy stacji kolejowej Płytnica należały do PKP. Były to tak zwane tereny zamknięte, należące do kolei. Dopiero w momencie odsprzedaży przez PKP leżących tu działek okazało się, że należą one do dwóch gmin. O tym fakcie władze Jastrowia dowiedziały się kilka miesięcy temu, gdy kilku mieszkańców Płytnicy złożyło swoje deklaracje podatkowe właśnie w gminie Jastrowie.

- Całe życie swoje dotychczasowe związane ich było z Szydłowem, z gminą Szydłowo. Tam głosowali, tam korzystali z różnych instytucji, ze szkół, z pomocy społecznej. Nagle okazało się, że są mieszkańcami naszej gminy -  mówi Piotr Wojtiuk, burmistrz gminy i miasta Jastrowie

Zaskoczenia tym faktem nie kryje także sam wójt gminy Szydłowo. O tym, że część domów przy stacji kolejowej Płytnica należy do gminy Jastrowie dowiedział się dopiero wczoraj, po naszym telefonie.

- Na dzień dzisiejszy dopiero się dowiedziałem, będziemy tę sprawę rozstrzygać. Chcielibyśmy dojść do konkretnego załatwienia tej sprawy, ale do dnia dzisiejszego wiedzieliśmy, że to są nasi mieszkańcy - mówi Dariusz Chrobak, wójt gminy Szydłowo

O historii Płytnicy przypomina wójt gminy Tarnówka, gminy w której leży centralna część wioski, biegnąca wzdłuż drogi krajowej nr 10.

- Trzy gminy w jednej miejscowości to podziały administracyjne miejscowości Płytnica były w roku 58, i w tym czasie terytorialnie zostało to w ten sposób określone. Sama Płytnica do 58 roku była jedną miejscowością - mówi Jacek Mościcki, wójt gminy Tarnówka

Później nowy podział administracyjny odciął na mapie linię tuż przy pasie kolejowym. I to właśnie spowodowało, że część domów należy do Szydłowa, a te sąsiadujące są już w gminie Jastrowie. Zarówno wójtowie Szydłowa i Tarnówki, a także burmistrz Jastrowia chcą doprowadzić do tego aby budynki znalazły się w jednej gminie. Jakiej? Tego jeszcze nie ustalili. Zanim jednak dojdzie do takich zmian, zmiany czekają mieszkańców domów w granicach gminy Jastrowie. Oni muszą teraz wymienić dokumenty. Burmistrz Jastrowia zapewnia jednak, że dzieci które rozpoczęły naukę w przedszkolach i szkołach w gminie Szydłowo będą mogły nadal ją tam kontynuować.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group