Dziś znów protest pod sądami, także w Pile

20.07.2017   Autor: Redakcja
---

Opozycja dziś także o 21.00 będzie protestować przed sądami w całym kraju. Dziś Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym. Obradom towarzyszyły liczne protesty.

Za przyjęciem ustawy głosowało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu. Wśród posłów z pilskiego okręgu głosy rozłożyły się tak:

Marta Kubiak - Prawo i Sprawiedliwość - ZA
Marcin Porzucek - Prawo i Sprawiedliwość - ZA
Grzegorz Piechowiak - Polska Razem Zjednoczona Prawica - ZA
Maria Małgorzata Janyska - Platforma Obywatelska - PRZECIW
Jakub Rutnicki - Platforma Obywatelska - PRZECIW
Killion Munyama - Platforma Obywatelska - PRZECIW
Zbigniew Ajchler - Platforma Obywatelska - PRZECIW
Krzysztof Paszyk - Polskie Stronnictwo Ludowe - PRZECIW
Błażej Parda - Kukiz`15 - PRZECIW

Ustawą zajmie się teraz Senat. Później trafi do podpisu Prezydenta RP. Opozycja już apeluje do Andrzeja Dudy, aby tej ustawy nie podpisywał, bo ich zdaniem jest niekonstytucyjna.

Także dziś o godz. 21.00 m.in. pod Sądem Rejonowym w Pile odbędzie się cicha manifestacja. Od niedzieli protestujący palą znicze pod budynkiem sądu.

Do protestu przyłączyli się również pilscy przedsiębiorcy. Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski publikuje list otwarty, w którym informują o przyłączeniu się do protestu organizacji pracodawców.

- Poselski projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jest kolejnym aktem prawnym, kluczowym dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Projekt ten jest procedowany bez jakichkolwiek konsultacji społecznych co narusza praktykę dialogu społecznego. W identycznym trybie partia rządząca dokonała już zmian w Trybunale Konstytucyjnym, prokuraturze i sądownictwie powszechnym. Rezygnacja ze ścieżki rządowej, oczywistej przy generalnych zmianach ustrojowych, pozbawia obywateli, w tym przedsiębiorców, możliwości konsultacji, a tym samym wpływu na funkcjonowanie, niezbędnego w demokracji, trójpodziału władz. Lekceważenie dialogu społecznego nie buduje zaufania i kapitału społecznego, niezbędnego dla rozwoju Polski - czytamy w liście.

fot. Roman Oleś, KOD Piła

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group