Regionalne Centrum Kultury zdobyło grant dla Piły

08.06.2017   Autor: Paweł Różycki
---

Spośród zgłoszeń nadesłanych w ramach II edycji Programu Granatowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko” najlepszym w Pile okazał się pomysł Regionalnego Centrum Kultury Fabryka Emocji. Dzięki zdobytym funduszom RCK od sierpnia rozpocznie zagospodarowanie terenu zielonego za budynkiem Klubu Seniora. W projekt zostaną włączeni seniorzy i najmłodsi – łącznie ok. 600 osób.

W ramach projektu pn. „Środowisko ponad wszystko - edukacja i integracja międzypokoleniowa” przy pilskim Klubie Seniora (ul. Bydgoska 68) powstanie do końca września nowy punkt rekreacyjny na mapie Piły. Dzięki zdobytemu grantowi w wysokości trzech tysięcy złotych członkowie Klubu Seniora wspólnie z uczniami szkół podstawowych oraz przedszkolakami zasadzą drzewa, krzewy oraz klomby, zbudują altankę i postawią ławki, stworzą domki i karmniki dla ptaków i owadów. Integracja międzypokoleniowa nie zakończy się jednak wraz ze stworzeniem zielonej infrastruktury. Od września planowane są bowiem na terenie cykliczne spotkania integracyjne o tematyce ekologicznej oraz artystycznej. Więcej szczegółów na ten temat będzie można znaleźć na stronie internetowej RCK.

— Wygrany grant cieszy nas przede wszystkim dlatego, że dzięki zdobytym funduszom zaangażujemy w prace na rzecz lokalnej przyrody najmłodszych i najstarszych pilan. Ta „ekologiczna integracja międzypokoleniowa” obejmie ponad 600 osób! Liczymy, że teren zielony przy Klubie Seniora stanie się od września nowym miejscem spotkań i realizacji pasji, takich jak malarstwo, rękodzieło, ceramika i wiele innych — powiedziała Anna Budych, koordynatorka zwycięskiego projektu.

O wyborze pomysłu Regionalnego Centrum Kultury zdecydowała jego kreatywność. Naszym zdaniem „ekologiczna integracja międzypokoleniowa” to doskonały sposób na łączenie dwóch bardzo ważnych i aktualnych wyzwań – promowania postaw przyjaznych środowisku i wspierania inicjatyw osób starszych, które mogą stać się wzorem dla młodej części społeczeństwa — powiedział Dariusz Mikołajczyk, prezes Altvater Piła, fundatora grantu.

Kryteriami oceny w konkursie były m.in. wpływ na środowisko, użyteczność dla społeczności lokalnej, innowacyjność oraz rzeczywista możliwość realizacji pomysłu przy założonym budżecie i terminach. W jury Programu Grantowego ENERIS zasiadali doświadczeni samorządowcy – burmistrzowie oraz prezydenci miast objętych Programem, przedstawiciele uczelni, lokalni aktywiści oraz specjaliści ochrony środowiska ENERIS. W obradach jury z ramienia Piły udział wziął prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile – prof. zw. dr hab. inż. Henryk Franciszek Tylicki.

Program Grantowy ENERIS wpisuje się w misję ochrony środowiska naturalnego człowieka poprzez promowanie wspólnej odpowiedzialności za stan najbliższego otoczenia. Co ważne, projekt inspiruje również mieszkańców do realizacji własnych inicjatyw lokalnych — powiedział prof. zw. dr hab. inż. Henryk Franciszek Tylicki.

Projekt Regionalnego Centrum Kultury w Pile jest jednym z dziewięciu wniosków, które w ramach II edycji Programu Grantowego ENERIS zostały nagrodzone grantem w wysokości do 3 tysięcy złotych. Fundusze zostały przyznane lokalnym aktywistom w całej Polsce – poza Piłą, wnioski były przyjmowane między innymi z Pruszcza Gdańskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Świdnicy. Najlepsze eko-projekty otrzymają dofinansowanie na realizację działań na rzecz społeczności lokalnej i najbliższego otoczenia naturalnego. Do końca roku zielone fundusze będą zmieniać nie tylko polskie miasta, ale również stan świadomości ich mieszkańców, uwrażliwiając ich na stan środowiska naturalnego.

Program Grantowy ENERIS jest już znany wśród mieszkańców Piły oraz pozostałych miast biorących udział w konkursie. Jego pierwsza edycja zaktywizowała na rzecz środowiska lokalnego prawie 4 tysiące osób, w tym mieszkańców północnej Wielkopolski. Ubiegłoroczny laureat – PWSZ w Pile za zdobyte fundusze uzupełnił zaplecze dydaktyczne uczelni o nowoczesny sprzęt. Stworzona mobilna baza laboratoryjna pozwoliła na popularyzację zagadnienia energetyki odnawialnej i promowanie postaw ekologicznych wśród uczniów szkół wszystkich poziomów nie tylko z powiatu pilskiego, ale również z okolicznych powiatów.

źródło: ENERIS

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group