Szczegółowy rozkład jazdy na Noc Muzeów

20.05.2017   Autor: Artur Maras
---

Koncerty, wystawy, pokaz wojskowego sprzętu i ciekawe wykłady – tak zapowiada się pilska Noc Muzeów. Instytucje w mieście otworzą się dla zwiedzających z soboty na niedzielę. Na liczne atrakcje będzie można dojechać darmowymi autobusami MZK.

Już w najbliższą sobotnią noc, pilskie muzea i instytucje ponownie otworzą się dla zwiedzających, na których Noc Muzeów działa jak magnes.

W Muzeum Stanisława Staszica w Pile z tej okazji zaplanowano m.in. spotkanie z fotografem, który opowie o technikach fotograficznych w XXI wieku oraz wykład o placu Powstańców Warszawy, dawniej nazywanym Świńskim Rynkiem. Będzie można także obejrzeć nową wystawę dotyczącą przedmiotów i druków związanych z przeszłością miasta.

- Będzie można nie tylko obejrzeć tę wystawę staszicowską, ale również dowiedzieć się czegoś więcej poprzez te przedmioty, które tutaj pokazujemy
- mówi Józef Olejniczak, dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

O 20.00 w ogrodzie muzeum, koncert Andrzeja Poniedzielskiego. Przy niepogodzie zostanie on przeniesiony do Sali Miejskiej w Inwest Parku. Wstęp Wolny. Po sąsiedzku, w Muzeum Okręgowym, tegoroczna Noc Muzeów w odróżnieniu od lat ubiegłych rozpocznie się wcześniej.

- O godz 18.30. rozpoczniemy koncertem N. O. C. Przewidujemy również dwa wykłady tematyczne z zakresu archeologii i historii
- dodaje Ziemowit Niedźwiecki, dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile.

A także wiele atrakcji w muzealnym ogródku, w tym możliwość spróbowania domowych specjałów z Muzeum Kultury Ludowej w Osieku oraz oczywiście możliwość bezpłatnego zwiedzania muzeum wraz z dostępem do najnowszej czasowej wystawy o historii komunikacji miejskiej w Pile. MZK zresztą na Noc Muzeów, uruchomi trzy bezpłatne linie specjalne.

A z Lelewella do Placu Inwalidów i B z Al. Poznańskiej na ul. Zbrojną. Obie trasy będą krzyżować się przy pilskich muzeach. Trzecia - S kursować będzie z Placu Zwycięstwa na pilskie lotnisko, gdzie w schronohangarze nr 5 Pilskie Muzeum Wojskowe przygotowało wiele atrakcji. Tych nie zabraknie także na Placu Konstytucji 3 Maja, gdzie od godz. 13 będzie można poznać „Mroki i Uroki” PRL-u. Koncert orkiestry Amadeus.

- Wspominamy takie miłe momenty, motoryzacyjne, ciekawostki i muzyczne czyli to wszystko będzie prowadziło nas w taką jaśniejszą stronę tego PRL-u - zapewnia Stanisław Dąbek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile.

Poprzez okolicznościowy wykład, prezentację pojazdów z tego okresu, możliwość przejażdżki zabytkowym autobusem oraz koncert Julii Band. W Regionalnym Centrum Kultury z kolei płatny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”. Atrakcje na tę wyjątkową noc przygotowało także Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych.

- Jerzy Brukwicki, który przyjedzie specjalnie z Warszawy z wykładem o twórczości Andrzeja Wajdy. Andrzej Wajda wiadomo skończył filmówkę, ale trzy lata uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - zachęca Tadeusz Ogrodnik, dyrektor BWA w Pile.

Możliwe będzie także zwiedzanie wystawy malarstwa Pawła Lewandowskiego-Palle pt. "Struktury współczesności". Do tego zaplanowano spotkanie z artystką Anną Lejbą. Wytrwali będą mogli wybrać się do gimnazjum nr 5 gdzie oprócz przedstawień i koncertów, do zwiedzania, zostanie także udostępniona zegarowa wieża.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group