Piotr Głowski nie będzie już prezydentem Piły?

19.01.2017|Autor: Artur Maras

Prezydent Piły Piotr Głowski będzie rządzić miastem ostatnią kadencję? Taki scenariusz jest możliwy, jeśli zostanie wprowadzona zmiana w ordynacji wyborczej do samorządów, którą zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Burza zaczęła się od niedzielnego wywiadu prezesa PiS-u w telewizji publicznej. Wtedy to Jarosław Kaczyński zapowiedział ograniczenie liczby kadencji w samorządach.

Chcielibyśmy, aby zasada ta obowiązywała od razu, ale rolą Trybunału Konstytucyjnego jest orzec czy jest to dopuszczalne. Uważamy, że dwu-kadencyjność może wprowadzić nową jakość do samorządu – przekonuje Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Obecnie prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie mogą być wybierani dowolną ilość razy na 4-letnią kadencję. Zdaniem szefa PiS-u prowadziło to często do patologii i nawet kilkunastoletnich, rządów jednej osoby w danym samorządzie. Maksymalnie dwie pięcioletnie kadencje miałyby to zmienić. Wicestarosta Stefan Piechocki, który jest szefem lokalnych struktur PSL w regionie przekonuje że chodzi o coś zupełnie innego.

PiS gra o swoje sprawy – twierdzi Stefan Piechocki, wicestarosta pilski, PSL.

Bo w większości województw w kraju rządzi koalicja PO-PSL a to właśnie samorządów zdaniem wicestarosty brakuje PiS-owi do pełni władzy.

Myślę, że PiS doszedł do takiego przekonania, że w ordynacji najlepiej zamieszać, aby osiągnąć sukces. Ja uważam, że nie. Jeśli ktoś miesza w ordynacji to znaczy, że czuje się słabo – przekonuje Piechocki.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce także większej przejrzystości samych wyborów i postuluje przezroczyste urny oraz monitoring w lokalach wyborczych.

Zdaniem senatora Mieczysława Augustyna jeśli zmiana zostałaby wprowadzona oraz działała wstecz, co jego zdaniem przy obecnych możliwościach PiS-u może być formalnością, to wówczas w Pile rozpocząłby się wyścig o fotel prezydenta miasta.

Pan Komarowski, pan Porzucek, inne osoby, tego typu będą pewnie nabierać apetytu, bo nie będą w równej walce musieli zmierzyć się z doświadczonym samorządowcem, tylko raczej z równymi sobie – dodaje Mieczysław Augustyn, senator Platformy Obywatelskiej.

Starosta pilski mówi, że jest za wcześnie na deklarowanie swojej walki o fotel prezydenta miasta. Do samej propozycji reformy podchodzi z dystansem.

Ona ma dobre strony ale gdzieś czujemy, że to jednak suweren, naród powinien decydować o tym kto będzie włodarzem danej gminy czy danego miasta – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Ponadto dziś wyborcy mają możliwość odwołania wybranego przez siebie prezydenta, czy burmistrza w referendum lokalnym.

Moim zdaniem problem fundamentalny polega na tym, aby większa liczba osób brała udział w wyborach, wówczas ta legitymizacja do wykonywania tego typu mandatu będzie zawsze wyższa, a jak ewentualnie nastąpi pomyłka, to odwołanie powinno się odbywać poprzez referendum, a więc krótko mówiąc, żeby o wszystkim od początku do końca decydowały społeczności lokalne – przekonuje dr Jacek Pokładecki, politolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Gdyby jednak do zmiany ordynacji doszło to wielu samorządowców nie mogłoby ubiegać się o reelekcję. Tak byłoby choćby w Pile, w Wałczu, w Czarnkowie, w Chodzieży i w Trzciance. Prezydent Piły nie był zdziwiony tym pomysłem i ma plan na taką sytuację. Jaki? Na razie nie chce zdradzić.

Jestem jednak przekonany, że pilanie nie pozwolą, by ktoś za nich decydował, kto ma rządzić, kierować miastem, by wybierane były marionetki, które zostaną wskazane na Nowogrodzkiej w Warszawie, w Śmiłowie czy w innym miejscu – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Zapowiedziane zmiany rządzący PiS chciałoby wprowadzić jeszcze przed wyborami samorządowymi w 2018 roku.

Przeczytaj więcej o: piotr glowski, pis piła, platforma obywatelska piła, porozumienie samorządowe piła, prezydent Piły, psl piła, samorząd piła, ustawa samorządowa piła, zmiany w ustawie piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • piotr

  uważam że pan Prezydent Piotr Głowski dał już miastu Piła to co najlepsze , pomysł o wprowadzeniu dwóch 5-cio letnich kadencji dla prezydentów , wójtów i burmistrzów uważam za rewelacyjny, jednak aby osoby takie jak pan Prezydent które pełniły już urząd prezydenta dwukrotnie nie czuły się represjonowane powinny dostać szansę startując w kolejnych wyborach ale po raz ostatni, wprowadzenie ograniczenia kadencji z pewnością ukróci lokalne układy polityczno – biznesowe

  • LORD

   To i tak jego ostatnia kadencja ta zmiana nic nowego nie wprowadzi. I (PO) zawodach.

   • piotr

    obawiam się że w ten sposób znacząco zwiększy się liczba członków ZBoWiD

 • 123

  “Mam plan” – powiedział Prezydent Piły. Ten plan to np. zrzeczenie się swojej funkcji przed upływem kadencji, odczekanie jakiś czas i ponowne wystartowanie w wyborach na Prezydenta Miasta. Przerwa w kadencji oznaczała będzie że przy nowych wyborach Pan Głowski formalnie będzie kandydatem który po raz pierwszy – od dnia wejścia w życie nowych przepisów – ubiegał się będzie o fotel Prezydenta. To jest możliwe!
  Mam nadzieję jednak że do tego nie dojdzie i Prezydent Głowski przegra w wyborach z kimś nowym, młodym, bystrym, pochodzącym z grona niezaangazowanych politycznie osób.
  Na pewni także złym kandydatem na Prezydenta Piły byłby Senator Augustyn. To byłaby porażka!

  • pol

   z kimś nowym, młodym, bystrym, pochodzącym z grona niezaangazowanych politycznie osób…..Tak tak jest taki kandydat to skoczek narciarski pan Piotr ż

   • piotr

    pan Piotr Ż nie mieszka w Pile , chyba że załatwi sobie jak zrobili to mieszkańcy Zawady i Chrustowa

    • 123

     Prezydent, Burmistrz czy Wójt nie muszą być mieszkańcami danej gminy. Prezydent Piły może nie być mieszkańcem Piły choć to oczywiście strasznie głupio wygląda.

     • piotr

      dzięki za info , nawet na myśl mi nie przyszło że Prezydent miasta może nie być jego mieszkańcem , faktycznie wygląda to strasznie głupio ale są jeszcze gorsze wersje np. taka że prezydent miasta nie jest jego mieszkańcem i zachowuje się głupio i jak to wtedy wygląda ?

  • Znawca

   Nie to nie bo by na pół roku przyszedł komisarz jako przedstawiciel rzadu i by wice polecieli poza tym przeanalizowałbynrozne dokumenty

 • Darek

  wybory do Rady Miejskiej będą proporcjonalne zatem pewnie w radzie miejskiej wiecej ugrupowań pewnie z 17 radnych Po zostanie maks 8

  • ja

   Nie przesadzaj. PO niebawem osiągnie wynik jednocyfrowy, więc będą się cieszyć z 3 mandatów.

 • Buc jr.

  Wygram teraz ja

 • GieZlo

  No cóż. PiS już wie, że nie wygra wyborów samorządowych. Wić coś trzeba było przedsięwziąć!

 • eda

  Jak dla mnie jest to wspaniala wiadomość w tym nowym roku.Oby sie potwierdziła !

 • Marian Koniuszko

  No ok, przyjmijmy że ten projekt przejdzie. I niech mi ktoś teraz powie jaką motywację będzie miał wójt/burmistrz/prezydent do realizowania swoich planów i obietnic podczas drugiej kadencji? Żadnej. Będzie ściemniał i pozorował rządzenie przez kolejnych kilka lat bo przecież to i tak będzie jego ostatnia kadencja.Teraz to sobie chociaż przypominają o wyborcach w ostatnim roku, ewentualnie dwa lata przed wyborami. Ale jak przejdzie ten projekt? W życiu nie uwierzę że podczas drugiej kadencji będzie im się chciało.

  • piotr

   zawsze można go odwołać jeśli będzie zachowywał się arogancko w stosunku do mieszkańców ponadto jego działania podlegają ocenie i może odpowiadać np. za brak działania

  • chloniak

   Prezydent RP dwie kadencje, Prezydent USA dwie kadencje, Prezydent Rosji dwie kadencje (plus urlop i znów dwie kadencje itd.) i im się chce.

 • dwukadencyjny

  Dwukadencyjność? W pierwszej kadencji prezydent/wójt/burmistrz będzie pełnił swoją funkcję zachowawczo i bez ryzykownych decyzji, by nie podpaść suwerenowi a mieć szanse na reelekcję, a w drugiej kadencji nie będzie robił kompletnie nic, bo po co? No, może poza szukaniem sobie zajęcia po pełnieniu funkcji. REWELACYJNA ZMIANA. Masakra… 😉

 • Niestety takie zycie

  Nic nie zrobi już sam mówi w kręgu znajomych ze się obawia wejścia o 6.00.Rano. Szkoda innych rowniez trzymaj się niestety w tym biznesie tak już bywa.

 • UchoPrezesa

  Jacek Be Na Pezydenta! Platforma tyle już mu naobiecywała, że teraz na pewno dotrzymają obietnicy!

 • Czesław Kaz Jopek

  Co by nie powiedzieć o pomyśle , to tym sposobem prezes i jego partia pozamiatała pewność platformy pod przysłowiowy dywan……….. Aż ciśnie się na usta – ” Szach – mat “…. …. Jasne , że będzie dużo krzyku ale cóż z punktu widzenia Pis’u doskonały ruch strategiczny i dlatego wątpię , że odpuszczą. Myślę , że dla Polski samorządowej, to też dobra wiadomość. Mimo wszytko w dłuższej perspektywie będzie to pozytywne. Przede wszystkim będzie pobudzało do działania lokalne władze, a co za tym idzie , będzie to dobre dla mieszkańców. A to najważniejsze i przecież o to właśnie chodzi. ” Władza ” ma być dla ludzi , a nie odwrotnie jak jest obecnie.

  • piotr

   ***************************************************************** !!!

 • Prezydent

  Jak żyć?!

  • piotr

   spieprzaj dziadu

 • abecedeef

  Jacek Be, hahhahahahahahahahhahah. przecież on jeszcze w życiu nie ulepił jednego zrozumiałego sensownego i poprawnego zdania 😛

  • ????

   Stoi okrakiem wciąż może dlatego?

  • astalavista

   to fakt… nie rozumiem kolesia co on mówi. Najlepsze są miny kolegów w studiu jak słuchają i nie wiedzą o co mu chodzi. Ale jak to się mówi: na bezrybiu i rak ryba! Więc każdy pcha się do polityki…

 • latający

  To chyba dobrze, ze przewietrzą powietrze i usuną trochę zgnilizny ze stołków.

  • noname

   Od usuwania zgnilizny są wyborcy, a nie jakiś szeregowy kurdupel z Żoliborza.

 • ja

  Na pytanie z tytułu – mam szczerą nadzieję, że tak. Chc zdecydowanie wolałbym, żeby przegrał w normalnych wyborach.