Zasłużona opozycjonistka odznaczona

20.12.2016   Autor: Paweł Różycki
---

W poniedziałek w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył Krystynie Lemanowicz Krzyż Wolności i Solidarności.

Krystyna Lemanowicz, to urodzona w 1948 roku działaczka opozycyjna, która po wprowadzeniu stanu wojennego była członkiem Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ „Solidarność” Piła (jako przedstawiciel PSS „Społem”), w wyniku reorganizacji przekształconego w grudniu 1982 roku w Regionalną Komisję Wykonawczą NSZZ „Solidarność”. Brała udział w utworzeniu pisma podziemnego „Lech”, druk odbywał się m. in. w jej mieszkaniu. Zajmowała się kolportażem „Lecha” i innych wydawnictw podziemnej „Solidarności”. Była łączniczką pomiędzy RKW, a Komisją Krajową. Od stycznia do września 1982 roku dała schronienie ukrywającemu się działaczowi opozycyjnemu Jackowi Ciechanowskiemu. Brała udział w protestach obywatelskich, akcjach plakatowania w Pile i Wałczu. 19 czerwca 1983 roku została pobita przez funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa w Urzędzie Miejskim w Częstochowie za posiadanie znaczka „Solidarności”. Wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana.

Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956-1989. Z wnioskiem o odznaczenie występuje do prezydenta RP prezes IPN z własnej inicjatywy lub na wniosek organizacji społecznych i zawodowych. Odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości, czyli odznaczenia, które II Rzeczpospolita ustanowiła, by uhonorować tych, którzy walczyli o niepodległość w 1918 roku. Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności państwa polskiego wobec tych, którym zawdzięczamy naszą wolność.

fot. Instytut Pamięci Narodowej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group