Eko-autobus warty milion wkrótce wyjedzie z zajezdni

15.06.2016   Autor: Artur Maras
---

Nowy, ekologiczny i warty niemal milion złotych – o taki autobus wzbogacił się Miejski Zakład Komunikacji w Pile. Hybryda wyjedzie na ulice już w przyszłym tygodniu.

Hybrydowy, ekologiczny, funkcjonalny i komfortowy taki jest najnowszy nabytek Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile za bagatela milion złotych.

- Obecnie posiadamy 46 pojazdów, średnia wieku zbliża się do 11 lat, a więc bardzo potrzeba nam tych nowych autobusów. Jak widzimy tu jest zupełnie inna konstrukcja pojazdu, niska podłoga na znacznie większej powierzchni niż dotychczas, a więc szczególne ułatwienie dla osób o obniżonej sprawności ruchowej. Oczywiście jest też większe bezpieczeństwo dla pasażerów, czyli kamery, zapowiedzi głosowe - zapowiada Tadeusz Majewski, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile.

Przy każdym siedzeniu znajduje się przycisk, którym można zasygnalizować kierowcy chęć opuszczenia pojazdu. To spore udogodnienia szczególnie na przystankach na żądanie.

Kolejna nowość w autobusach w Pile to ładowarka USB. Teraz będzie można podczas jazdy podładować swój smartfon czy tablet.
W autobusie pojawiły się także nowe zintegrowane kasowniki. Teraz bilet jednorazowy oraz karta miejska będą odbijane przez jedno urządzenie.

Autobus wyposażony jest w dwie klimatyzacje. Jedna dla pasażerów, a druga dla kierowcy, co znacznie poprawi ich komfort jazdy.

- Jest obniżony przód co znacznie zwiększa podjazd w zatokę itd. jest większa widoczność z przodu, nowoczesne lustro, jest wyposażony w wiele czujników elektronicznych które pozwalają kontrolować jazdę - chwali Jacek Kraska, kierowca MZK w Pile.

Milion złotych na ten autobus wyłożył Miejski Zakład Komunikacji. W Pile mają się pojawić kolejne takie hybrydy, ale już za unijne pieniądze

- Mamy dosyć dużo nowego taboru, ale są też pojazdy wieloletnie i musimy te autobusy wymienić, to nie podlega dyskusji. W naszym zakresie jest również sprzężenie tego autobusu z całym systemem informacji miejskiej, czyli tablicami na przystankach, zmiana chociażby kilku przystanków na nowocześniejsze, na takie które dadzą więcej komfortu więcej miejsca, chcemy aby zmiany te nie dotyczyły wyłącznie zmiany taboru - dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Hybryda pojawi się na pilskich ulicach już w przyszłym tygodniu. Nowoczesny tabor ma zachęcić mieszkańców do rezygnacji z samochodów. Czy rzeczywiście więcej pilan przesiądzie się do autobusów?

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group