Wyrzyska Kolejka Powiatowa z dłuższą trasą

25.12.2015   Autor: Artur Maras
---

W Białośliwiu rozpoczęto prace przy budowie słynnego zerowego kilometra Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. Choć to tylko niewielki kawałek trasy, ma on swoje szczególne znaczenie. Jeszcze przed wakacjami turyści będą mogli udać się w podróż z tej historycznej stacji.

Kolejka stanie się jeszcze bardziej słynna niż jest w tej chwili. Nie należy też ukrywać tego, że jest ona dużą atrakcją naszego powiatu i gminy. Kolejka powstała w 1893 roku. W 2000 roku powołaliśmy Towarzystwo Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej które ma na celu utrzymanie i remont tej kolejki - mówi Jerzy Borzych, prezes Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej.

Remont rozpoczęto od kluczowego miejsca dawnej trasy – tzw. zerowego kilometra. Dziś stoi tu przystanek autobusowy a teren wokół porastają chwasty. Kiedyś jednak to właśnie stąd wyruszała słynna kolejka której szlak prowadził aż do Bydgoszczy. Obecna trasa wąskotorówki ma zaledwie 30 km. Choć to niewiele w porównaniu do dawnego przebiegu, to wciąż jest to jedna z najdłuższych tras wąskotorowych w Europie. Dlatego przyciąga turystów nie tylko z regionu. Budowa brakującej części toru potrwa do czerwca przyszłego roku. W pracę zaangażowało się trzydziestu członków Związku Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group