Rola kobiet we współczesnej Polsce

02.09.2015   Autor: Artur Maras
---

3. Forum Kobiet Północnej Wielkopolski już za nami. Patronat nad spotkaniem objęła Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek sejmu. Wydarzenie to ma nie tylko jednoczyć płeć piękną, ale przede wszystkim dodać jej siły i pewności siebie.

Marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska w sali InwestParku w Pile rozmawiała z kobietami o ich codziennych problemach.

Podczas wystąpienia marszałek podkreślała, ile dzięki swojej determinacji kobiety zmieniły na lepsze w otaczającym je świecie. Jak podkreślała, kobiety zarabiają w Polsce średnio 10% mniej niż mężczyźni, ale to nasz kraj jest na 4. miejscu w Europie, pod względem jakości życia kobiet. Według marszałek tego typu spotkania są kobietom po prostu potrzebne. - Przez ostatnie lata w postrzeganiu kobiet w naszym kraju zmieniło się bardzo dużo. Ustawy, które wprowadził sejm nie mogłyby powstać bez tych wskazówek, o których mówiły kobiety. Na szczęście dyskutujemy na ten temat wspólnie z mężczyznami - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Bo wbrew pozorom forum kobiet nie było wyłącznie dla kobiet. W sali miejskiej równie mile widziani byli panowie. Choć reprezentacja mężczyzn była znacznie skromniejsza, to i tak ich głos w dyskusji był równie ważny, bowiem głównym założeniem spotkania było wypracowanie postulatów, dzięki którym kobiety i mężczyźni będą mieć równe szanse.

Główną organizatorką spotkania była poseł Maria Małgorzata Janyska, która podkreślała wagę tego typu inicjatyw. - Jak było widać na prezentacji, te postulaty, wnioski, które były składane w poprzednich latach w znakomitej większości zostały zrealizowane przez państwo w ustawodawstwie i samorządy - mówiła poseł Janyska. I wymieniła m.in. dłuższe urlopy macierzyńskie, które trwają rok  i mogą być dzielone na mamę czy tatę oraz możliwość zakładania przez zakłady pracy żłobków, z możliwością wpisania kosztów założenia i utrzymania takiego żłobka w koszty uzyskanych przychodów.

A tych zmian jest znacznie więcej i są one bardzo potrzebne. Podczas forum najczęściej powtarzała się opinia, że kobiety boją się rodzić dzieci, bo nie mają pewności czy będą mogły potem wrócić do pracy.

Forum Kobiet Północnej Wielkopolski miało udowodnić kobietom, że wcale nie są słabą płcią i mogą osiągnąć w życiu bardzo dużo. Wiele z przybyłych na spotkanie kobiet podkreślało, że tego typu spotkania dają im poczucie wspólnoty i siły oraz są dla nich inspiracją i motywacją do działania, która jest im bardzo potrzebna.

Przeczytaj więcej o: forum kobiet, pracownia architektoniczna,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group