Kto z nich dostanie Syriusza 2015?

25.02.2015   Autor: Redakcja
---

W sobotę, 28 lutego wręczone zostaną Syriusze - doroczne nagrody prezydenta Piły. Prezentujemy sylwetki osób nominowanych do tych wyróżnień, w poszczególnych kategoriach.

KULTURA:

1. Henryk Palczewski
Henryk Palczewski jest popularyzatorem muzyki awangardowej oraz twórcą internetowego programu radiowego „Muzyka Ucha Trzeciego”, który w tym roku obchodzi 20-lecie. Imponujący jest fakt, że ukazało się już ponad 1000 odcinków programu. Pan Henryk od lat bierze także aktywny udział w organizacji koncertów i festiwali nie tylko w Pile, ale również w całej Polsce, wspiera twórczość awangardowych muzyków, zajmuje się także działalnością artystyczno-menadżerską i wydawniczą w branży muzycznej oraz przemyśle piśmienniczym.

2. Oliwia Dróżdż i Kacper Czajka
Oliwia Drożdż i Kacper Czajka to para młodych tancerzy z pilskiego Klubu Tańca Towarzyskiego MDK-UKS "Iskra". Para startuje w konkurencji sportowy taniec towarzyski w stylach standardowymi latynoamerykańskim w kategorii junior II. W roku 2014 wielokrotnie stawali na podium. Wśród ich ubiegłorocznych sukcesów należy wymienić: brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Rydze w sportowym tańcu towarzyskim w stylu standard, I miejsce i tytuł Mistrzów Polski w sportowym tańcu towarzyskim w stylu standard oraz II miejsce i tytuł V-ce Mistrzów Polski w sportowym tańcu towarzyskim w stylu latynoamerykańskim w Ełku.

3. Zespół Slovian’sky
Zespół Slovian’sky od początku swojego istnienia jest popularyzatorem kultury polskiej, inspirując się w swojej twórczości utworami ludowymi. W skład zespołu wchodzą muzycy z Piły i regionu. Płyta „Pieśni na wczoraj” jest podsumowaniem pierwszego okresu działalności oraz wyrazem dojrzałości artystycznej i kunsztu muzyków, a utwory z albumu są stale grane przez rozgłośnie Polskiego Radia. Zespół jest propagatorem tradycji i wartości patriotycznych jak również stara się tworzyć nowe, lokalne wartości artystyczne oparte na folklorze.

BIZNES:

4. Katarzyna Subalska, Adam Janicki
Katarzyna Subalska i Adam Janicki od lat prowadzą najpopularniejsze i cieszące się renomą restauracje w Pile – Pomarańczowy Fortepian oraz Molino. Kilka miesięcy temu do tych lokali dołączył Hotel Forma, który oferuje komfortowe noclegi, dobrą zabawę i smaczne jedzenie. W dość krótkim czasie powstało miejsce, gdzie z zadowoleniem można zorganizować konferencje, spotkania i bale do 300 osób wraz z możliwością noclegu. Pani Subalska i Pan Janicki od niemal dekady goszczą w swoich wyjątkowych lokalach nie tylko pilan, ale także dla ludzi z całego świata którzy odwiedzają nasz region.

5. Piotr Czarnota - Mega-Pol-Trans
Mega-Pol-Trans Piotr Czarnota to firma od 18 lat Specjalizująca się w transporcie krajowym i międzynarodowym. Siedziba firmy mieści się w Pile przy ulicy Wawelskiej 117. Przedsiębiorstwo dysponuje taborem 60 pojazdów ciężarowych, zatrudnia 80 pracowników. Firma wybudowała, będące jej własnością, powierzchnie biurowo-magazynowe spełniające standardy stawiane przez Grupę Żywiec oraz Europart, które zostały uznane najładniejszymi obiektami obu sieci. Piotr Czarnota patrzy z perspektywą w przyszłość i planuje dalsze działania inwestycyjne na terenie miasta Piły.

6. Spółdzielnia Socjalna Perfekcja
Spółdzielnię założyło siedmioro podopiecznych pilskiego MONAR-MARKOT. Pełni zaangażowania prowadzą kawiarnię „Perfekcja” mieszczącą się przy ulicy Kadetów w Pile, w której można zjeść pyszne śniadania i obiady. Ponadto w „Perfekcji” są pieczone ciasta i chleb na zamówienie, możliwa jest również opcja z dowozem. Spółdzielnia Socjalna Perfekcja wielokrotnie angażowała się w życie kulturalne i sportowe miasta zapewniając smaczne posiłki uczestnikom miejskich eventów.
WYDARZENIE:

7. Zoomy Fashion (Michał Kranc)
Zoomy Fashion to impreza modowa na nieosiągalnym dotychczas w naszym regionie poziomie. Michał Kranc promuje miasto na nieodkrytych dotąd obszarach pilskiej mody, aktywując, a także integruje środowisko modowe. W roku 2014 po raz drugi z wielkim sukcesem medialnym zorganizował pokaz mody Zoomy Fashion, na który przyjeżdżają kreatorzy mody z całego kraju. Dzięki temu udało się wypromować rodzimych twórców odzieży i dodatków. Wydarzenie to miało bardzo pozytywny oddźwięk w całym kraju.

8. Międzynarodowy mecz futsalu Polska – Belgia – organizacja i przeprowadzenie OZPN
Przełom listopada i grudnia ubiegłego roku zapadnie na pewno w pamięci wszystkim kibicom futsalu w naszym mieście. W tych dniach w Pile miała miejsce impreza sportowa na najwyższym europejskim poziomie – dwumecz futsalu Polska-Belgia. Liczne starania prezesa OZPN Mariusza Markowskiego, który od samego początku zaangażował się w ten projekt, doprowadziły zorganizowania w Pile wydarzenia o randze międzynarodowej. Pilski futsal zyskuje coraz więcej sympatyków, a entuzjazm i profesjonalizm organizatorów zostały docenione przez Polski Związek Piłki Nożnej w Warszawie, który jest gotowy przyznać naszemu miastu organizację jeszcze większych wydarzeń podobnej, lub wyższej rangi.

9. Aeroklubu Ziemi Pilskiej – całokształt działalności, zlot dwupłatowców
Obchodzący w tym roku 25-lecie Aeroklub Ziemi Pilskiej aktywnie uczestniczy w życiu miasta. Przez ćwierć wieku wyszkolonych zostało już ok. 50 pilotów samolotowych oraz ponad 100 pilotów szybowcowych. W ubiegłym roku aeroklub wespół z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zorganizował Międzynarodowy Zlot Dwupłatowców. Impreza spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców grodu Staszica. Na lotnisku odbyły się pokazy akrobatyczne replik dwupłatowców sprzed drugiej wojny światowej oraz pokaz Grupy Żelazny. Wydarzenie dostarczyło niezapomnianych wrażeń niemal 20 tysiącom osób, a sama organizacja wydarzenia została wysoko oceniona zarówno przez widzów jak i uczestników zlotu.

OSOBOWOŚĆ:

10. Jarosław Rola
Jarosław Rola jest archeologiem z Muzeum Okręgowego w Pile, który w latach 90-tych zasłynął z prac badawczych w Żuławce koło Wyrzyska, gdzie dokonał sensacyjnych odkryć osad z okresu paleolitu. Badacz i pasjonat historii naszego miasta - dzięki jego pracy mamy możliwość poznawać dotąd nieodkryte pradzieje Piły i regionu. Po raz pierwszy w powojennej historii przeprowadził badania archeologiczne na placu Konstytucji 3 Maja. Szukał tam pozostałości po najstarszej świątyni chrześcijańskiej z przełomu XIII i XIV wieku. Wcześniej, u zbiegu ulic 14 Lutego i 11 Listopada odkrył cmentarzysko średniowieczne. Na skutek jego odkrycia dowiedzieliśmy się, że Piłę 600 lat temu prawdopodobnie napadli Krzyżacy.

11. Paweł Czyżykowski
Paweł Czyżykowski jest założycielem i administratorem portalu DAWNA.PILA.PL - to strona i forum poświęcone historii i tajemnicom dawnej Piły. DAWNA.PILA.PL powstała z myślą, aby w łatwy i przystępny sposób przedstawić burzliwe, nieznane i zapomniane fakty oraz wydarzenia i ciekawostki z historii miasta. Głównym założeniem portalu jest zebranie w jednym miejscu wszystkich dostępnych materiałów na temat Piły. Wiele zamieszczonych w nich informacji pochodzi z prasy lokalnej, dostępnych publikacji książkowych, a także od mieszkańców miasta. W ten sposób portal nie tylko uczy i odkrywa przeszłość naszego miasta, ale przede wszystkim integruje lokalne środowisko.

12. Ryszard Gotlib
Ryszard Gotlib od lat 90-tych jest tancerzem oraz instruktorem tańca w Pilskim Domu Kultury. Przez ten czas prowadził zajęcia tańca towarzyskiego, salsy i tanga argentyńskiego. Od 2011 r. współwłaściciel szkoły tańca MamboRico Latin Club. Uczestniczy w wielu akcjach promujących taniec i zdrowy tryb życia. Jest znanym w Polsce prezenterem zumby fitness, występuje na największych maratonach zumby oraz prowadzi warsztaty taneczne. Chętnie i często organizuje i włącza się we wszelkie akcje charytatywne, jak również prowadzi bezpłatne warsztaty z młodzieżą szkolną.

13. Leszek Sadowski
Można powiedzieć, że w 2014 roku Leszek Sadowski, osiągnął życiową formę. Zawodnik z Kolarskiej Grupy Masters Kameleon Team, wypadł bardzo dobrze na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski w Złotym Potoku. W swoich kategoriach wiekowych zajął: I miejsce w jeździe indywidualnej na czas, II miejsce w jeździe dwójkami na czas oraz III miejsce w kat. drużynowa jazda na czas. Oprócz czynnego uprawiania sportu Pan Leszek zasłynął z popularyzowania kolarstwa w naszym regionie, chociażby poprzez organizację Otwartych Mistrzostw Piły w kolarstwie szosowym.
LOKALNA SPOŁECZNOŚĆ:

14. Komitet Organizacyjny „Pomagamy Filipowi Mejerowi”
Działania, które podjął Komitet „Pomagamy Filipowi Mejerowi”, miały na celu pomoc uczniowi młodemu pilaninowi oraz jego rodzicom. Wszystkie aktywności komitetu spotkały się z pozytywnym wydźwiękiem wśród lokalnych społeczności i sprawiły, że udało się zaangażować mieszkańców naszego miasta, którzy w niezwykle aktywny i bezinteresowny sposób wsparli inicjatywę. Przez 8 miesięcy pod hasłem BUDZIMY FLIPA zorganizowano: kiermasz, zbiórkę pieniędzy, koncert oraz mecz. Ogólna kwota przekazana na konto Filipa wyniosła niemal 32 tysiące złotych. To wielki sukces grupy zaangażowanych w niesienie pomocy osób. Największą nagrodą dla nich na pewno jest fakt, że udało się obudzić Filipa.

15. PTTK
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Henryka Kamińskiego w Pile w ubiegłym roku świętowało 60-lecie istnienia. Pilski oddział budował podwaliny turystyki i krajoznawstwa w Pile skupiając ludzi pełnych pasji i zaangażowania. Mówią o sobie że „pracują społecznie nie dla siebie, a dla wszystkich” - za to podejście zdobyli wiele wyróżnień, ale największą nagrodą są niewątpliwie kolejne pokolenia pasjonatów turystyki. Dziś PTTK Piła skupia około 140 członków, ale sympatyków, którzy czynnie uczestniczą w inicjatywach towarzystwa jest o wiele więcej, bo kto z nas nie zna, rajdów Staszicowskich, Wiosennego przebudzenia czy „Sobót na dwóch kółkach”.?
16. Wspólnota Mieszkaniowa 11 Listopada 7 w Pile - Zarząd: Remigiusz Dekarli
Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Wspólnoty Mieszkaniowe z ul. 11 listopada, 14 lutego oraz Placu Konstytucji 3 Maja w Pile mogą pochwalić się spektakularną rewitalizacją centrum miasta. Prezydent Piły zwrócił się do mieszkańców wspólnot, przyległych kamienic prosząc o włączenie się w projekt w zakresie przywrócenia świetności elewacji kamieniczek. Budynki z tej części miasta zaczęły zmieniać swój wygląd, a ulica odzyskała dawny blask, nie tylko dzięki renowacji ale także dzięki iluminacjom świetlnym, które podziwiać możemy od zmierzchu. Zaangażowanie się w działanie na rzecz poprawy wizerunku zewnętrznego i współpraca wymienionych instytucji sprawiła, iż ten rejon miasta znacznie zyskał na atrakcyjności.

SPORT:

17. Kamil Linka
Kamil Linka to zawodnik pilskiej Gwardii, który w ubiegłym roku wywalczył dwa złote medale na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach na 3000 m i 5000 m oraz brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach przełajowych na 6000 m. Warto dodać, że Kamil reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych.

18. Sandra Szpot
Dla Sandry Szpot ubiegłe dwa lata to pasmo sukcesów. W 2013 roku zawodniczka zdobyła dwa brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorów młodszych w biegach przełajowych na 2000 m w Kwidzyniu oraz w biegu na 1500 m na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży w Łodzi. Ubiegły rok to kolejny brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorek w biegu 1500 m oraz 6 miejsce w biegu na 3000 m.

19. Marek Wawrzkiewicz
Marek Wawrzkiewicz od niemal 10 lat trenuje judo. Mistrz Województwa Wielkopolskiego, członek kadry narodowej, najlepszy zawodnik w Polsce w kategorii wagowej 55 kg. Jest aktualnym mistrzem Polski juniorów i dwukrotnym złotym medalistą Pucharu Polski. Sukcesy na arenie krajowej przekłada na coraz lepsze występy za granicą: zajął V miejsce w Pucharze Europy w Pradze, reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w Bukareszcie.

20. Milena Zarańska
Milena Zarańska – absolwentka PWSZ w Pile oraz zawodniczka SKS Intercontinental Piła, wychowanka trenerskiego duetu Krystyny i Kazimierza Sadowskich. Zdobyła dwa złote medale w strzelectwie sportowym w Finale Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn. Milena jest trzykrotną Mistrzynią Polski w kategorii juniorek oraz dwukrotną Mistrzynią Polski w kategorii seniorek.

21. Klaudia Adamek
Klaudia Adamek może się pochwalić dwoma medalami zdobytymi w ubiegłym roku na Mistrzostwach Polski Młodzików w Zielonej Górze – Klaudia wywalczyła złoto w biegu na 100 m i srebro w biegu na 300 m. Jest również rekordzistką Wielkopolski w kat. młodziczek do 15 lat w biegu na 100 m z wynikiem 12,11 s. Warto dodać, że zawodniczka Gwardii Piła także w roku 2013 wywalczyła dwa złote medale na Mistrzostwach Polski Młodzików w biegach na 100 m i 300 m.

fot. archiwum asta24.pl

Przeczytaj więcej o: nominowani, lista, broń piła,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group