Wojna dwóch cywilizacji

20.08.2014   Autor: Redakcja
---

- Wojna dwóch cywilizacji - mówi w ,,Gorącym Temacie'' Marek Syrnyk, wiceprezes Związku Ukraińców w Polsce i dodaje: - Ukraińcy walczą nie tylko o swoją niepodległość. Od wyniku tej wojny bowiem może zależeć przyszłość Polski i państw bałtyckich. To jest wojna dwóch cywilizacji: europejskiej i azjatyckiej.

Postawa zachodu i sankcje wobec Rosji?

- Na Ukrainie nie bardzo już wierzą w pomoc Europy i zachodu. Ukraińcy wiedzą, że wszystko zależy od nich samych – uważa Marek Syrnyk.

A czy ukraińska armia jest w stanie sama sobie poradzić z prorosyjskimi bojownikami? Dzisiaj do Ługańska wjechał konwój 150 wozów bojowych z ponad tysiącem uzbrojonych ludzi. Nikt go po drodze ani nie zatrzymał, ani nie zniszczył. Dlaczego?

-To złożona sytuacja. Po pierwsze Ukraina nie chce dać Rosji pretekstu do prawdziwej inwazji, więc postępuje bardzo ostrożnie. Po drugie, musimy pamiętać, że po odsunięciu od władzy Janukowycza, armia praktycznie przestała istnieć. Po trzecie, tą armią dowodzili nie prorosyjscy Ukraińcy, ale właściwie obywatele Federacji Rosyjskiej. I teraz – w trakcie regularnej wojny – trwa odbudowa ukraińskich sił zbrojnych – komentuje prezes Związku Ukraińców w Polsce. - Ale jest i dobra wiadomość. Dzięki panu Putinowi wiemy, że ta armia stanie i będzie broniła niepodległości Ukrainy. A przedtem tego nie wiedzieliśmy.

Wiceprezes Związku Ukraińców w Polsce nie wyklucza jednocześnie zaognienia konfliktów wewnętrznych na Ukrainie. - To zależy od tego jak postępować będzie operacja antyterrorystyczna. Jeśli będzie się przedłużać, konflikty mogą narastać. Ale zbliża się rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę i Kijowowi na pewno zależy na odniesieniu znaczącego sukcesu – mówi marek Syrnyk.

*

Więcej o aktualnej sytuacji na Ukrainie i możliwych scenariuszach jej rozwoju, w programie ,,Gorący Temat''. Premiera dzisiaj o godzinie 19.30. Zapraszamy!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group