Relikwie Jana Pawła II w Górce Klasztornej

17.07.2014   Autor: Redakcja
---

Podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Niepełnosprawnych w maju 2013 roku, rektor Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej ks. Kazimierz Świderski, zdecydował się ubiegać o relikwie Jana Pawła II . Zrobił to głównie za namową ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego. Rektor napisał w tej sprawie list do kardynała Stanisława Dziwisz . W swojej prośbie umotywował dlaczego to akurat Sanktuarium Maryjne powinno otrzymać ten cenny dar. - Jest to miejsce pielgrzymkowe, gdzie przybywają ludzie nie tylko z Polski ale również z Europy i świata. Jest to miejsce męczeństwa z II wojny światowej- mówi ks. Kazimierz Świderski. - Ponad pół roku czekaliśmy na decyzję i w końcu na początku bieżącego roku dostaliśmy odpowiedź. Nasze prośby zostały docenione. Kazano nam upomnieć się o relikwie po kanonizacji Naszego Papieża. Tak też zrobiliśmy. Umówiono nas na spotkanie i audiencję z kardynałem Dziwiszem- dodaje ksiądz rektor.

Relikwia I-go stopnia, czyli pochodząca bezpośrednio od świętego Jana Pawła II znajduje się w Górce Klasztornej od czerwca. Jest to krew ze skrawka sutanny i najprawdopodobniej pochodzi on z 1981 roku, z czasu zamachu na jego życie. Relikwia docelowo będzie znajdowała się w bocznym ołtarzu Sanktuarium.

W Watykanie rozpatrywane są również prośby ks. Kazimierza Świderskiego o zmianę nazwy Sanktuarium Maryjnego na Bazylikę Mniejszą - Możliwe, że na początku nowego roku dostaniemy ten tytuł - mówi ksiądz rektor.

W Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej trwa aktualnie remont. Obejmuje on wymianę poszycia dachowego z uzupełnieniem i konserwacją więźby dachowej oraz ścian kościoła. Prace przy wymianie 1100 m2 dachu rozpoczęły się na dobre z początkiem lipca. Obejmą głównie wymianę drewnianych łat i dachówek. - Koniec remontu przewidziany jest na koniec października, jednak wszystko zależy od warunków atmosferycznych- mówi ks. Kazimierz Świderski.

Środki na remont sanktuarium przekazały również lokalne samorządy. - Nasza parafia liczy 640 osób i mimo wielkiego zaangażowania i pomocy, nie bylibyśmy w stanie sami podołać. Ale zawsze lepiej zrobić mniej, ale zrobić to razem- dodaje ksiądz rektor.

Autor: Aleksandra Lipiec

Przeczytaj więcej o: jan paweł II, górka klasztorna, relikwie,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group