Decydujący tydzień dla przyszłości wąskotorówki

14.01.2014   Autor: Redakcja
---

Tylko kilkadziesiąt godzin pozostało jeszcze na złożenie oferty współpracy z Powiatem Pilskim w zakresie obsługi wąskotorówki. Chętnych na razie nie ma, ale wszystko może się zmienić nawet w ostatnich minutach.

Przetarg na udzielenie koncesji na usługi może mieć kluczowe znaczenie dla losów wąskotorówki i stacji z Białośliwiu, gdyż Powiat Pilskim gotów jest udzielić pozwolenia na świadczenie usług na nawet 30 lat. Tak długi termin ma sprawić, że zainteresowani chętniej będą przedstawiać swoje oferty, choć jak na razie do Starostwa Powiatowego nie wpłynęła ani jedna propozycja współpracy.

- Mam nadzieję, że zgłosi się operator, który będzie chciał troszeczkę zainwestować w tą kolejkę. To jest dość specyficzna sprawa, także jak będzie jedna oferta, to już będziemy zadowoleni. Jak znam życie, oferty wpływają zazwyczaj w ostatniej chwili, nawet w ostatnich minutach, więc musimy spokojnie poczekać do tego zgłoszenia - powiedział Starosta Pilski Mirosław Mantaj.

Zainteresowani mają czas na złożenie swoich ofert do piątku do godziny 10:00. Starosta Pilski nie ukrywa, że wielkim faworytem wyścigu jest niemiecki pasjonat kolejnictwa Peter Erk, choć nikomu nie zamyka drogi do ubiegania się o przyznanie koncesji.

- Ja nie ukrywam, że od wielu lat współpracujemy z panem Peterem Erkiem, więc byłoby dobrze, gdyby pan Erk wystartował w tym przetargu i koncesję na te usługi uzyskał. Natomiast byłoby bardzo dobrze, gdyby tych ofert było więcej. Wtedy wiadomo - jest konkurencja i jest z czego wybierać - przyznaje Starosta Pilski.

Podmiot, który ostatecznie uzyska prawo obsługi kolejki wąskotorowej będzie zobowiązany do zainwestowania w infrastrukturę i tabor. Do jego obowiązków będzie należało m.in. wybudowanie bazy gastronomicznej w Białośliwiu, wymiana lokomotyw ze spalinowych na parowe, uruchomienie przewozów we współpracy z Towarzystwem Wyrzyska Kolejka Powiatowa oraz utrzymania w odpowiednim stanie torów kolejowych. Jego zadaniem będzie także utworzenie izby pamięci kolejki wąskotorowej i prowadzenie strony internetowej poświęconej temu tematowi.

Przeczytaj więcej o: powiat pilski, białośliwie, wąskotorowka, erk,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group