Udany sezon Gwardii

19.12.2013   Autor: Magdalena Lach
---

Trzeci rok z rzędu pilska Gwardia zajmuje pierwsze miejsce w powiecie pilskim i mieście Pile w punktacji ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży prowadzonego na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki przez Polską Federację Sportu Młodzieżowego. W 2013 roku gwardziści zdobyli 159 pkt., z czego lekkoatleci zdobyli 139 , a sekcja judo 20. W dorobku punktowym swój udział miało 29. lekkoatletów i 8. judoków.

Sekcja lekkiej atletyki w mijającym roku wywalczyła oprócz ww. punktów siedem medali mistrzostw Polski, cztery złote i trzy brązowe,  a wywalczyli je Bartłomiej Draszawka - dwa złote medale w skoku w dal na Mistrzostwach Polski Juniorów w Krakowie i Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Spale, Klaudia Adamek również dwa złote medale w biegu na 100 m i w biegu na 300 m podczas Mistrzostw Polski Młodzików w Radomiu, Sandra Szpott dwa medale brązowe na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w biegach przełajowych na 2000 m w Kwidzyniu oraz w biegu na 1500 m podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łodzi, Kamil Linka brązowy medal w biegu na 3000 m podczas Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach przełajowych w Bydgoszczy.

Kolejne trzecie z rzędu zwycięstwo odniosła Susana Lachele w Finale Krajowym Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi w biegu na 60 m. Wspomniana zawodniczka startowała również w reprezentacji Polski w ośmiomeczu międzynarodowym w Warszawie. Blisko podium, bo czwarte miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Radomiu zajął w sześcioboju Jakub Popławski.

Z pozostałych osiągnięć należy wymienić:

Drugie miejsce – na sklasyfikowane 32 kluby - w Wielkopolskiej Klubowej Lidze Młodzików. Druga lokata w punktacji Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w biegach przełajowych w Poznaniu na sklasyfikowanych 28 klubów, trzecie miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Szczecinie na sklasyfikowane 52 kluby. W Mistrzostwach Międzywojewódzkich oraz Mistrzostwach Wielkopolski juniorów i młodzików lekkoatleci Gwardii wywalczyli 37 medali, 13 złotych, 15 srebrnych i 8 brązowych. Gwardziści uzyskali 48 klas sportowych.

Niewątpliwie najlepszym zawodnikiem sekcji w mijającym sezonie był Bartłomiej Draszawka, którego w końcu przestały nękać kontuzje. Przełożyło się to na wyniki i dwa złote medale na Mistrzostwach Polski Juniorów w skoku w dal. Do szczęścia zabrakło 15 cm aby wypełnić minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów.

Swój niewątpliwie duży talent potwierdziła w tym sezonie Klaudia Adamek uzyskując pięć kolejnych  najlepszych wyników w Polsce na 100 m w kategorii młodziczek oraz zdobywając z dużą przewagą dwa złote medale na Mistrzostwach Polski Młodzików. Zawodniczka Gwardii wynikiem 12,20 ustanowiła rekord Wielkopolski młodziczek na 100 m.

Bardzo udany sezon miała również Sandra Szpott zdobywając dwa brązowe medale na mistrzostwach Polski oraz poprawiając zdecydowanie rekordy życiowe na 800  m – 2:14,90  i na 1500 m - 4:39,55. Również udanie startował w tym sezonie Kamil Linka będąc młodszym zawodnikiem od swoim konkurentów zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski w przełajach, latem był siódmy na 3000 m i ósmy na 5000 m.  Miejsca w finałowych ósemkach wywalczyli Marcin Lawer w skoku w dal, Michał Kamiński w chodzie na 10000 m na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi, Agata Szczepaniak w chodzie na 10000 m podczas MPJ w Krakowie, Angelika Gronowska w rzucie oszczepem na mistrzostwach Polski młodzików. Bardzo dzielnie walczyli nasi reprezentanci na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików zdobywając jedenaście medali. Tutaj jednym z najjaśniejszych punktów była Anna Meszyńska, która na dystansie 600 m wywalczyła brązowy medal.

Po za ww. zawodnikami w dorobku punktowym lekkoatletów Gwardii udział mieli: Sara Gawlak, Daria Bąk, Agata Fiedorowicz, Martyna Gapska, Agnieszka Chwałek, Zuzanna Matuszak, Karolina Parecka, Artur Stochaj, Patryk Tarent, Daniel Nguyen, Maksymilian Kluza, Mateusz Rybarczyk, Wojciech Grześkiewicz, Krzysztof Wedeman,  Łukasz Rybarczyk, Dawid Nitek.

Sztab szkoleniowy lekkoatletów Gwardii od wielu lat się nie zmienia, a są to:  Jarosław Chwałek, Roman Marciniak, Piotr Chrząszcz, Jarosław Graś, Czesław Rajewicz, Jerzy Żyliński.

Przeczytaj więcej o: sport, lekka atletyka, judo, Gwardia, podsumowanie sezonu,