Nowa oczyszczalnia w 2015

24.10.2013   Autor: Redakcja
---

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wałczu niedawno zakończył pierwszy etap inwestycji, modernizację i przebudowę sieci wodnokanalizacyjnej za ponad 75 milionów złotych netto, a już dziś wmurowano kamień węgielny pod przebudowę oczyszczalni. Prace potrwają do końca czerwca 2015 roku.

- Główne prace, to budowa reaktorów biologicznych, czyli oczyszczalni ścieków. Powstaną też osadniki wtórne oraz nowe wodociągi technologiczne. Przebudowany zostanie także piaskownik, który pochodzi jeszcze z lat 60-tych - mówi Wojciech Szalwach, prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Wałczu.

Oba etapy prac, to ponad 125 milionów złotych netto. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie fundusze unijne. Wymagane jednak było poręczenie finansowe gminy miejskiej Wałcz, a właśnie to, m. in. wpłynęło na kłopoty finansowe miasta. Burmistrz Bogusława Towalewska mówi jednak, że prace rozpoczęły się dużo wcześniej, a korzyści jakie wynikają z inwestycji potwierdzają, że było warto.

- Nie wiemy na co będą przeznaczane fundusze unijne z kolejnego rozdania. Wydaje się, że jednak nie na indywidualne projekty, więc to była ostatnia szansa na rozwiązanie problemu gospodarki wodnościekowej na wiele lat - mówi Bogusława Towalewska, burmistrz Wałcza.

Modernizacja i budowa sieci wodnokanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków oznaczają duże korzyści dla mieszkańców. Mogą także oznaczać mało przyjemne konsekwencje - wzrost taryfy za wodę i ścieki. Jakie i czy w ogóle podwyżki będą miały miejsce, dowiemy się w listopadzie.

Przeczytaj więcej o: walcz, wodociągi, budowa, prace, sieć kanalizacyjna,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group