Cała Polska czyta...

07.09.2013   Autor: Redakcja
---

Fredrę. W sobotę 7 września, w ramach akcji zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, w Wałczu przed Liceum Ogólnokształcącym, można było usiąść na ławeczce i posłuchać Zemsty Aleksandra Fredry.

- Jest to święto ogólnopolskie można tak powiedzieć. W zeszłym roku z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego w całej Polsce czytano utwór Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz". W tym roku w związku 220 rocznicy urodzin Aleksandra Fredry ustanowiono, że czytać będziemy w całej Polsce jego wybrane dzieła. My wybraliśmy Zemstę - informowała Katarzyna Krzyżak, inspektor w wydziale edukacji w Starostwie Powiatowym w Wałczu.

W akcji "Narodowe Czytanie" mógł wziąć udział każdy - zarówno osoba, która znalazła się przypadkowo by zobaczyć co się dzieje, jak i przedstawiciele władz. Samo zorganizowanie akcji nie należało do najłatwiejszych - Najtrudniejsze w przygotowaniu było znalezienie aktorów oraz zachęcenie mieszkańców miasta do czytania razem z nami. Zemsta jest w nas, mniejsza czy większa. Fredro napisał ponadczasowy dramat, ponieważ możemy znaleźć odzwierciedlenie bohaterów w nas samych - opowiadała Sylwia Malinowska, kierownik artystyczny.

Wśród czytających można było usłyszeć Bogdana Wankiewicza, starostę wałeckiego, który brał udział w akcji - Utwór jest jak najbardziej na czasie, pomimo tego, że trudno się go czyta, ponieważ to co się dzieje w polityce bardzo się upodabnia do tego, co miało miejsce w dramacie Fredry - komentował.

Jakich fragmentów książki w przyszłym roku będziemy mogli posłuchać? Na odpowiedź niestety przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group