Wyprawka - kosztowna konieczność

22.08.2013   Autor: Redakcja
---

Końcówkę wakacji i powrót do szkoły dramatycznie przeżywają nie tylko dzieci. To także stresujący okres dla rodziców związany z wydatkami.

Zakup kompletu podręczników i zeszytów ćwiczeń to wydatek około 300 zł. Zwłaszcza w przypadku nauczania początkowego, ponieważ podręczniki są sprzedawane w zestawach razem z zeszytami ćwiczeń, co wyklucza zakup podręczników używanych. Podręczniki, to jednak tak naprawdę dopiero początek wydatków związanych z wyprawką.

- Musimy wyposażyć dziecko w plecak, w strój na gimnastykę, ołówki, długopisy i inne przybory - mówi Agnieszka Skwarska, mama 6-latka.

Niektórzy rodzice mogą wydać na wyprawkę więcej niż inni. Wiąże się to ze zmianami w programie nauczania i koniecznością zakupu nowych podręczników zamiast używanych.

- W tym roku piąta klasa, jeśli chodzi o szkołę podstawową, jest całkowicie nowa. Podobnie jest w przypadku drugiej klasy liceum - mówi Jan Lus, właściciel księgarni.

Wszystko to sprawia, że wyprawka szkolna może się okazać prawdziwym dramatem, zwłaszcza dla rodzin borykających się z problemami finansowymi. Na szczęście potrzebujący mogą zgłosić się do kolejnej edycji programu rządowego "Wyprawka Szkolna", realizowanego bezpośrednio w szkołach. W tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło na ten cel prawie 180 milionów złotych.

- Porównując do ubiegłego roku, jest to o 52 miliony złotych więcej i to jest bardzo dobra wiadomość. Zwiększono też próg dochodowy netto na członka rodziny uprawniający do udziału w programie - informuje Grzegorz Łacheta, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wsparcia może także udzielić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile w ramach tzw. stypendium szkolnego. Pomoc w ramach stypendium może przybierać różne formy, nie tylko zakupu podręczników.

- Może to być całkowite lub częściowe dofinansowanie do udziału w zajęciach edukacyjnych oraz dofinansowanie do pokrycia kosztów dojazdu związanego z edukacją poza miejscem zamieszkania - mówi Liwia Kolasa-Ghazaryan, rzecznik prasowy MOPS w Pile.

Ponadto MOPS udziela także zasiłku szkolnego uczniom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej zdarzeniem losowym. Kryteria kwalifikujące do uzyskania pomocy dostępne są na stronie internetowej placówki www.mops.pila.pl. Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego przyjmowane będą od 1 do 16 września. W przypadku zasiłku szkolnego nie istnieją żadne konkretne terminy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group