Chroń się przed słońcem

30.07.2013   Autor: Redakcja
---

Skwar, upał, gorączka - takimi słowami można opisać ubiegły tydzień, kiedy to termometry wskazywały nawet 38 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura może być bardzo groźna szczególnie dla osób starszych oraz dzieci.

Monika Warżała, lekarz medyczny ze szpitalnego oddziału ratunkowego w Pile opowiada portalowi asta24.pl o formie udzielenia pomocy przez szpital. - Są to pojedyncze zgłoszenia do osób, które wiedzą, że mają jakieś powikłania spowodowane takim upałem i odwodnieniem. W większości pomoc udzielana jest osobom, które dopiero u nas na miejscu mają zweryfikowane odwodnienie wynikające z wysokich temperatur.

Należy pamiętać, że takie powikłania związane są między innymi z przegrzaniem prowadzącym do omdlenia. W konsekwencji może ono doprowadzić do udaru cieplnego. Jak temu zapobiegać oraz jak się chronić przed taką falą upałów zapytaliśmy doktora Krzysztofa Karpińskiego,ordynatora oddziału kardiologicznego pilskiego szpitala specjalistycznego.

- Należy unikać przebywania w słońcu przez dłuższy okres, chronić głowę kapeluszem bądź parasolką. Nosić przewiewne stroje żeby się nie pocić no i uważać by nie przebywać w miejscach, w których jest duszno. Ewentualne zakupy robić rano bądź wieczorem, kiedy jest chłodniej. Najważniejsza jest - jeszcze raz powtarzam profilaktyka, czyli unikanie upałów. Jeżeli jest 30 stopni to przebywanie dwie godziny na słońcu na plaży dla osoby starszej na pewno się źle skończy.

Przy temperaturach powyżej 30 stopni, nasz organizm zaczyna się bronić pocąc się po to, by się schłodzić. To z kolei prowadzi do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne. Bardziej narażeni na odwodnienie są Ci, którzy zażywają środki moczopędne, niektóre leki nasercowe, czy też na nadciśnienie. Takie osoby powinny zachować wzmożoną czujność. Częściej mierzyć ciśnienie krwi, gdyż jednym z objawów odwodnienia jest jego spadek. Pamiętajmy, by dbać również o to, aby w naszej diecie znajdowały się takie pierwiastki, jak potas, magnez czy sód. Bez nich następuje osłabienie naszej kondycji mięśniowej. Ich doskonałym uzupełnieniem jest np. sok pomidorowy oraz wody mineralne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group