Ponad dwieście drzew do wycięcia

16.02.2017|Autor: Maciej Rosiński

Ponad dwieście drzew do wycinki  na trasie Wałcz-Gostomia. Taką decyzję podjął Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Po pracach związanych z wycinką drzew zaplanowano modernizację drogi.

Chcemy tą drogę przebudować,poszerzyć a niestety drzewa które tam rosną nam to uniemożliwiają. Wycinka miałyby objąć drzewa z jednej strony drogi, kiedy to będzie nie wiem bo na część drzew nie dostaliśmy zgody natomiast wystąpiliśmy jeszcze raz o taką zgodę na pozostałe drzewa i czekamy na decyzję która powinniśmy dostać wtedy dopiero przystąpimy do wycinki drzew. – mówi dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, Michał Żuber 

Których ma być ponad dwieście. Nie wiadomo jednak kiedy rozpoczną się prace. Jak podkreślał dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, zależy im na jak najszybszym otrzymaniu pozytywnej decyzji o wycince drzew. Są jednak obawy, że odbędzie się to dopiero jesienią. Wycinki domagają się kierowcy którzy podają zbyt dużą ilość drzew na trasie jako przyczynę wielu wypadków. A w przyszłym roku mogą ruszyć prace związane z przebudową drogi.

Przeczytaj więcej o: drzewa gostomia, wałcz gostomia, wycinka drzew

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • 123

  Proponuje miejscowym miłośnikom przyrody o składanie wniosków do Gminy Wałcz (Wójt będzie wydawał zezwolenie na wycinkę) o dopuszczenie do udziału w postępowaniu administracyjnym po to by wnosić uwagi do ew. ustaleń przez wydaniem decyzji. Decyzję zezwalająca na wycinkę warto zakwestionować przed Samorzadowym Kolegium Odwoławczym w Koszalinie. O dopuszczenie do postepowania najlepiej by ubiegala się organizacja spoleczna zajmująca sie ochroną przyrody. Dodam ze to nie drzewa stanowią niebezpieczeństwo w komunikacji, a tylko i wyłącznie kierowcy, ktory poruszaja sie wbrew zasadom ruchu drogowego.

  • 1234

   Drzewa stanowią niebezpieczeństwo. Pomyśl o sytuacji w ktorej jakiś kierowca jadacy z naprzeciwka popełnia błąd ( wyprzedza na trzeciego lub traci panowanie kontroli na samochodem) a Ty wraz z całą rodziną w samochodzie nie masz nawet pół metra pobocza aby zjechać! Do wyboru czołówka lub drzewo. Odruch zadziała i jedno z tych drzew staje sie twoim grobem! Nie wspomnę o mijających sie TIRACH, które w obawie o otarcie o konary drzew czesto jezdza środkiem. Kolejny aspekt to rozsadzanie asfaltu przez korzenie drzew. Te drzewa powinny rozsnać 2-3 metry od drogi. Jestem codziennym użytkownikiem tej drogi. Kocham przyrodę ale kocham tez życie.

   • Pola Niebieska

    Noga z gazu czlowieku!

    • GieZlo

     Tzn z jaką prędkością będzie bezpiecznie, skoro „noga z gazu”? Bo ja znam przypadki śmierci przy 50 km/h. Jeszcze woniej?!
     Miejsce drzew jest w lesie i parkach – drzewa przy drodze to śmierć dla kierowców!

  • GieZlo

   Większej bzdury nie czytałem. Jak to drzewa nie stanowią niebezpieczeństwa?! Owszem, drzewa nie są winne wypadkom a ich wycięcie nie zmniejsza ich ilości ale odpowiadają za skutek tych wypadków! Śmierci wielu ludzi można było uniknąć, gdyby były wycięte wcześniej!
   Dodam, że ZAWSZE w decyzji o wycince jest zapis, że należy przynajmniej tyle samo wykonać nasadzeń na innym terenie (lub za rowami).

 • GigS

  Kierowcy podają jako przyczynę wypadków, mnogość tych drzew… Bardzo ciekawe ! Mnie się jednak wydaje, że te drzewa mogą stanowić o tragiczniejszych następstwach powstałego wypadku i tutaj zgoda, ale nie przyczynkiem samym w sobie.

  • emigracja_jacek_soplica_wyboro

   Tys prowda. Co winny sromotnik, że go ktoś wrąbie ?

  • heheszek

   mogą być przyczyną, znacząco ograniczają widoczność na zakrętach.

 • Czesław Kaz Jopek

  W zasadzie nie chciałem tego komentować , bo w zasadzie nie ma czego. Jednak czytając dwa posty powyższe, muszę się do nich odnieść. Sprawa drzew przy drogach, jest tylko dlatego tak postawiona na ostrzu noża , ponieważ najwięcej w tej sprawie krzyczą ludzie, którzy nie mają niestety odrobiny dobrej woli, aby ten problem rozwiązać. Reszta mojej opinii w materiale.
  https://www.youtube.com/watch?v=5oEGbi-wifY&t=155s
  Zapraszam oczywiście do dyskusji.

 • kajos

  ale nie rozumiem o co ten problem
  ktos kiedys drzewa zasadzi a teraz trzeba usunac je
  pewnie zasadza nowe
  jak juz ludzie nie chca wycinki tych drzew to zlozyc propozycje aby 2 czesc drogi zrobic z 2 strony drzew
  bedzie i szeroko na 1 pasie i bezpiecznie bo nie bedzie czolowek

 • Myślący

  Proponuje postawić fotoradar zamiast wycinki dwustu drzew.

 • Pola Niebieska

  Co to za durna decyzja!? Jak drzewo moze byc przyczyna wypadku?! Czy na prawde w tym kraju ktos mysli?! Noga z gazu i po klopocie! Poza tym nie trzeba wycinac pieknych drzew ale zrobic 2 pas obok drzew. Sa inne rozwiazania. Tylko trzeba chciec. W Polsce nie szanuje sie przyrody i jej wartosci jaka stanowi dla ludzi. Najlepiej wyciac i po sprawie? Tragedia!

  • swiecznik

   tak, drzewa pośród asfaltu to niesamowity pomnik przyrody, ogłosić rezerwatem !

   • jarosikłe

    ‚Drzewa też mają uczucia’ XD

  • jarosikłe

   Co to za gadanie glupot o nie szanowaniu przyrody? Proszę popatrzec statystyki jak to wyglada na tym ‚wspanialym i postepowym’ zachodzie. Ktos wyzej napisal madrze, ze to przeciez nie musi byc wina osoby ktora kieruje tylko jakiegos cymbala z na przeciwka. Jak uciec w takiej sytuacji? Drzewo czy czołówka? Kierowca nie ma szans. Nie trzeba wcale jechac szybko zeby auto zmienilo sie w smiertelna pulapke.

 • świeczniK

  PRAWIDŁOWO , drzewa przy drogach to jakaś kpina, wyciąć wszystkie co do joty, niosą śmierć !! jeden nieuważny ruch i nie żyjesz.
  Oczywiście w ramach tego zasadzić 100 x więcej.

 • Edward Sikorski

  Moim zdaniem drzew na poboczach dróg powinno byc jak najwiecej!.Gdyby nie te drzewa to pseudo kierowcy którzy sie tak nazywają uwazając sie za znakomitych kierowców wjezdżaliby nagle w domy.