Na ludowo powitali lato

25.06.2024   Autor: Redakcja
889---163
Łowicko-Krajeńskie spotkania z kulturą Ludową – pod takim hasłem w Sołectwie Leżenica-Kolonia, powitano lato. Spotkanie miało na celu nie tylko integrację lokalnej społeczności, ale przede wszystkim promocję kultury ludowej – rodzimej, krajeńskiej oraz łowickiej, którą kultywują mieszkańcy tego Sołectwa, jako kulturę swoich przodków, którzy przybyli tutaj po II wojnie światowej z łowickich wiosek, w ramach zasiedlania tzw. Ziem Odzyskanych. Stąd łowickie stroje.

W strojach krajeńskich natomiast wystąpili goście z gminy Łobżenica – Zespół Śpiewaczy Błękit Krajny oraz mieszkańcy Sołectwa Wiktorówko, którzy przybyli na czele z sołtysem Franciszkiem Kapeją. Natomiast z gminy Szydłowo, kulturę krajeńską prezentowały też panie z Koła Gospodyń Wiejskich Kłodzianki.

Wyjątkowy klimat spotkania podkreślało miejsce i otoczenie rozsianych wśród pól siedlisk, konie i sprzęt rolniczy. Można było też porównać straż pożarną dawniej (ponad 100-letnia sikawka konna Stowarzyszenia Miłośników Sikawki Konnej w Łobżenicy) i dziś, czyli współczesny wóz gaśniczy, którym przyjechali tutaj strażacy z OSP Róża Wielka
Były też konkursy dla gospodyń i gospodarzy, warsztaty oraz animacje dla dzieci. Wyjątkową atrakcją był także przelot samolotu z Aeroklubu Ziemi Pilskiej. Niemałe emocje towarzyszyły też loterii fantowej, w której można było wygrać wartościowe nagrody.

Impreza zakończyła się zabawą ludową, która trwała do późnych godzin nocnych.

W organizację wydarzenia zaangażowali się wszyscy mieszkańcy pod wodzą sołtysa Grzegorza Rosińskiego oraz ich przyjaciele ze Stowarzyszenia Przyjaciół Sołectwa. Nie udałoby się to bez licznego grona ludzi dobrego serca-sponsorów. Organizację wydarzenia wsparł m.in. Powiat Pilski i Gmina Szydłowo. A – jak zapowiadają organizatorzy – druga edycja łowicko-krajeńskich spotkań z kulturą ludową odbędzie się jesienią w Wiktorówku, w gminie Łobżenica.

źródło i zdjęcia: powiat.pila.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group