Czerwone paski znikną ze świadectw szkolnych? Pomysł wywołał burzę

17.06.2024   Autor: News4Media
956---12
Gabriela Olszowska, kuratorka oświaty, zaproponowała zlikwidowanie czerwonych pasków na świadectwach szkolnych. jej pomysł wywołał lawinę gorących komentarzy i sprzecznych opinii.

Ona sama tłumaczyła później, że jej celem jest po prostu nowoczesne ocenianie wiedzy ucznia, a nie rodem z byłego Związku Radzieckiego. Świadectwo z czerwonym paskiem może otrzymać uczeń, którego średnia ocen jest nie niższa niż 4,75, a jego zachowanie jest wzorowe lub bardzo dobre. Ten przepis nie podoba się małopolskiej kurator oświaty.

- Dość pasków. Sio z paskami. Nie dla pasków na świadectwie. Świadectwa tylko dla 3 i 8 klasy oraz maturalne - napisała na swoich mediach społecznościowych Gabriela Olszowska i zasugerowała, że zamiast czerwonych pasków, uczniowie mogliby otrzymywać pochwały lub drobne nagrody, takie jak wspólne wyjścia na lody.

Kuratorka wezwała także do złożenia wniosku do MEN w tej sprawie. Resort już na to odpowiedział: - nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące zniesienia pasków na świadectwach. Tak więc w najbliższym czasie nie mamy co spodziewać się ocenowej rewolucji w oświacie.
Propozycja Olszowskiej spotkała się z ostrą krytyką ze strony PiS-u. Rafał Bochenek, rzecznik prasowy tej partii, nie zostawił na tym pomyśle suchej nitki. Stwierdził, że doprowadzi to do dewastacji polskiej szkoły i osłabienia poziomu edukacji. Również Beata Szydło postanowiła podzielić się swoimi obawami: - nie chcą w polskich szkołach historii, nie chcą lektur, nie chcą prac domowych, teraz domagają się likwidacji świadectw. Jeszcze trochę i zlikwidują szkoły.

Chwilę potem Olszowska edytowała swój wpis. W nowym wyjaśniła, że nie odrzuca oceniania, ale jest za jego nowoczesną formą. Podkreśliła, że ocena to nie tylko stopień, ale przede wszystkim potężne narzędzie pedagogiczne. Zaznaczyła, że szkoła to nie zawody sportowe ani zakład pracy, a nauczyciele powinni koncentrować się na rozpoznawaniu postępów ucznia, a nie wyłącznie na stawianiu stopni. Dodała, że od ponad 20 lat nie przekonują jej świadectwa promocyjne, ale nie oznacza to, że odrzuca ona rzetelną informację zwrotną dla uczniów i rodziców co do postępów w edukacji dziecka.

fot. Canva 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group