Jak zdobyć bon obniżający rachunki za prąd?

11.06.2024   Autor: News4Media
1838---112
To już pewne. Polacy będą mogli skorzystać z bonu obniżającego rachunki za prąd, ale pod pewnymi warunkami. Tylko uwaga, oszuści już próbują wykraść nasze dane.

- Stworzenie nowego świadczenia pieniężnego w postaci bonu energetycznego przysługującego jednorazowo gospodarstwom domowym – tak Kancelaria Prezydenta wyjaśnia cel podpisanej właśnie ustawy.

Mowa o rozwiązaniu, które ma uchronić polskie rodziny przed zbyt wysokimi rachunkami za prąd. A to, że będzie drogo, już wiadomo. W ubiegłym roku ceny prądu zostały zamrożone na poziomie z 2022. Ale ten program wygasa z końcem czerwca, a nowe taryfy firm energetycznych są znacznie wyższe.

Polacy już otrzymują pierwsze rachunki i łapią się za głowy. Od 1 lipca przyjdzie nam płacić nawet o ponad 40 procent więcej niż dotychczas. Po to właśnie zostaje wprowadzony bon. To nic innego jak pomoc państwa i sposób na obniżenie rachunków. Ale nie każdy będzie mógł skorzystać z tej pomocy.

Jakie warunki trzeba spełnić? 
- Ustawa przewiduje wprowadzenie na drugą połowę 2024 r. bonu energetycznego, czyli wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

O jakie pieniądze i o jakie progi? 
· gospodarstwu jednoosobowemu – jeśli wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w 2023 r. nie przekraczała 2500 zł,
· gospodarstwu wieloosobowemu – jeśli wysokość przeciętnego dochodu na osobę w 2023 r. nie przekraczała 1700 zł.

Co z osobami, które nie spełniają tych warunków?
Nadal mają szansę na pomoc, ale mniejszą. Będzie im przysługiwał bon w wysokości różnicy między kwotą bonu energetycznego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny dochód za 2023 r. na osobę. To nic innego jak zasada „złotówka za złotówkę”.
- Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wartość będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia – czytamy dalej w komunikacie. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych to 20 zł.

Wysokość świadczenia jest zróżnicowana w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. I tak:
· 300 zł – przysługuje gospodarstwu domowemu jednoosobowemu,
· 400 zł – gospodarstwu składającemu się z 2 do 3 osób,
· 500 zł – gospodarstwu składającemu się z 4 do 5 osób,
· 600 zł – gospodarstwu składającemu się z co najmniej 6 osób.

Uwaga, pieniądze będą także dla osób mniej zamożnych, które swoje domy ogrzewają urządzeniami elektrycznymi, np. pompami ciepła czy piecami akumulacyjnymi. Musi to być jednak zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wówczas bon wyniesie:
· 600 zł – w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
· 800 zł – w przypadku gospodarstw składającego się z 2 do 3 osób,
· 1000 zł – w przypadku gospodarstwa składającego się z 4 do 5 osób,
· 1200 zł – w przypadku gospodarstwa składającego się z co najmniej 6 osób.

Bon energetyczny obowiązuje do końca tego roku. Żeby go otrzymać, trzeba będzie złożyć wniosek w swoim urzędzie gminy lub miasta. W terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Wójt, burmistrz czy prezydent będzie miał 60 dni na rozpatrzenie wniosku.

Uwaga na oszustów!
Tymczasem Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed oszustami. W internecie kwitną oferty, strony, linki, reklamy, zgodnie z którymi można obniżyć rachunki za energię. To nic innego jak próba wyłudzenia danych czy przejęcia kontroli nad komputerem, a w konsekwencji kontem bankowym.

fot. Canva

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group