Roboty na Wojska Polskiego wstrzymane. Drogowcy wykopali hełm

16.04.2024   Autor: Artur Maras
839---228
Znalezisko archeologiczne w centrum Piły. Budowlańcy w trakcie prac na Wojska Polskiego i Jana Pawła II odkopali m.in. wojskowy hełm z czasów II Wojny Światowej. Prace wstrzymano, a na budowę wejdą teraz archeolodzy.

Tydzień temu ruszyła przebudowa al. Wojska Polskiego. Robotnicy rozpoczęli prace rozbiórkowe starej nawierzchni. Roboty posuwały się od Poczty w stronę ronda na al. Jana Pawła II.

– W trakcie prowadzenia robót ziemnych zostały znalezione artefakty archeologiczne, najprawdopodobniej hełm wojskowy z okresu II Wojny Światowej. W związku z tym znaleziskiem wszelkie prace na budowie zostały wstrzymane do czasu przeprowadzenia wszystkich czynności archeologicznych – tłumaczy Kinga Hedrych, zastępca dyrektora WZDW w Poznaniu.

To ścisłe centrum miasta pamiętające początki istnienia Piły. Nieopodal przebiegała główna droga pilskiej osady. Powstawały pierwsze zabudowania. Na początku XVII wieku po wielkim pożarze miasta powstał tu Nowy Rynek z kamienicami. Archeolodzy spodziewają się znaleźć w tym miejscu więcej artefaktów.
– Jest to bardzo ważna część tej starej Piły. Przypuszczam, że nie pomylę się, jeśli na tym terenie są zachowane relikty być może także drewnianej zabudowy Piły od czasów wczesnego średniowiecza do nowożytności, czyli do kamienic zniszczonych w 1945 roku – mówi dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile.

Archeolodzy wejdą na plac budowy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Wykopaliska mogą potrwać nawet kilka tygodni. Termin zakończenia przebudowy Wojska Polskiego to początek sierpnia. Zgodnie z zapowiedzią WZDW w Poznaniu prace archeologiczne nie powinny wpłynąć na wydłużenie tego terminu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group