5 lat więzienia za zamianę tablicy rejestracyjnej w aucie

27.03.2024   Autor: Redakcja
1102---171
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który przełożył tablice rejestracyjne w służbowym samochodzie. Za przestępstwo to grozi mu do 5 lat więzienia.

W minioną środę policjanci zatrzymali kierowcę, który poruszał się scanią, mając przełożone tablice rejestracyjne od innego pojazdu. Mężczyzna początkowo wprowadził w błąd funkcjonariuszy co do swojej tożsamości. Jak się okazało, zrobił to, ponieważ miał zatrzymane uprawnienia do kierowania.

– Skrupulatnie przeprowadzona kontrola drogowa ujawniła kolejne nieprawidłowości. Otóż wyszło na jaw, że 51-letni kierowca użył innej tablicy rejestracyjnej, nieprzypisanej do pojazdu, którym się poruszał. Swoje zachowanie tłumaczył tym, że miał dokonać rozładunku w danej firmie, gdzie w dokumentacji rozładunkowej figurowały tablice rejestracyjne, które przełożył z innego służbowego auta. Mężczyzna dodał, że nie wiedział, że za takie zachowanie grozi mu odpowiedzialność karna – czytamy na stronie chodzieskiej policji.

Mężczyzna odpowie za przestępstwo użycia tablicy rejestracyjnej nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, a także za wykroczenia związane z wprowadzeniem w błąd funkcjonariuszy w zakresie swojej tożsamości oraz kierowanie pojazdem bez uprawnień.
Chodzieska policja publikuje na swojej stronie odpowiednie zapisy znowelizowanego Kodeksu karnego. Przepis penalizuje m.in. zabór tablic rejestracyjnych, ich podrabianie, przerabianie i używanie tablicy rejestracyjnej nieprzypisanej do pojazdu.
 
Art. 306c. KK Zabór tablicy rejestracyjnej pojazdu lub nieuprawnione jej używanie
§ 1.
Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2.
Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group