Ponad 80 żołnierzy zasiliło szeregi wielkopolskiej „Dwunastki”

24.02.2024   Autor: Redakcja
---

Kandydaci przez 16 dni szkolenia podstawowego w Dolaszewie, walczyli o to, by zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziś złożyli uroczystą przysięgę na Placu Wolności w Czarnkowie.

Zanim ochotnik wypowie słowa roty przysięgi, musi odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Każdy dzień to kilkunastogodzinne ćwiczenia. Nowo wcieleni Terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki a także przetrwania w trudnych warunkach. Przysięga kończy tegoroczny projekt „Ferii z WOT”. Wśród przysięgających znaleźli się w znacznej części: uczniowie (w tym kilku kolegów Zespołu Szkół Rolnictwa w Środzie Wlkp.), uczniowie klas mundurowych z województwa lubuskiego, leśnik, przedsiębiorcy i studenci.

Ważnym aspektem szkolenia jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Na zakończenie „szesnastki”, żołnierze musieli zdać egzamin tzw. pętlę taktyczną. „Szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego kształcenia w WOT. Po przysiędze czekają ich obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. By osiągnąć pełną gotowość i uzyskać status „combat ready”, żołnierz WOT szkoli się trzy lata. Żołnierze będą powoływani na ćwiczeniach do swoich macierzystych batalionów.

- Obserwowałem, jak nasi ochotnicy zmieniają się podczas szkolenia podstawowego. Podczas szkolenia nauczyli się podstaw rzemiosła wojskowego, ale wiedzą, że muszą poddać się dalszemu, równie wymagającemu kształceniu podczas obowiązkowych ćwiczeń rotacyjnych. Jestem pewien, że w odpowiedni sposób wykorzystamy ich potencjał – mówi płk Dariusz Wyrzykowski, Dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga, za każdym razem jest ogromnym przeżyciem dla kandydatów. Po wyczerpującym treningu wojskowym, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami.

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić podstawowe warunki: być osobą pełnoletnią, mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym i zdrowym. Nie można jednocześnie pełnić służby w innych rodzajach wojsk oraz niektórych służbach mundurowych. Najprostszy sposób aby złożyć wniosek do służby, to spotkanie z rekruterem WOT. Szczegółowe informacje można także znaleźć na stronie internetowej https://terytorialsi.wp.mil.pl a także na Facebooku https://www.facebook.com/Terytorialsi/

Kolejne szkolenie odbędzie się 8. marca.

por. Anna Jasińska-Pawlikowska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group