Mieszkanie treningowe dla wykluczonych. Wkrótce remont

01.02.2024   Autor: Mateusz Manthai
848---725
Pierwsze mieszkanie treningowe powstanie w Chodzieży. W projekcie wezmą udział osoby z niepełnosprawnościami i osoby wykluczone.  
 
Stowarzyszenie Bioderko realizuje projekt Chodzieskiego Klubu Usług Społecznych. Program obejmuje bezpłatne wsparcie dla seniorów i osób potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Jego głównym założeniem jest stworzenie mieszkania treningowego. To miejsce, gdzie uczestnicy, pod okiem specjalistów, będą uczyli się funkcjonowania w społeczeństwie.  

- Osoby będą musiały się tam nauczyć takich kulinarnych rzeczy, wydawania pieniędzy. Będzie psycholog, będzie terapeuta. Te osoby będą tam cały czas monitorowane - tłumaczy Honorata Pilarczyk, prezeska Stowarzyszenia Bioderko.

Program podzielony jest na 3 etapy. Dwie osoby będą uczyć się samodzielności w tym mieszkaniu przez 8 miesięcy, w sumie przewinie się przez nie sześcioro potrzebujących. Do mieszkania treningowego kierować będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.  

Miasto udostępniło już lokal. Mieszkanie trzeba jednak wyremontować. Konieczne jest jego odmalowanie i wymiana pieca. Budowlańcy wstawią też nowe okna. Całość do zamieszkania ma być gotowa jeszcze w marcu. 


- Jest to mieszkanie komunalne, na parterze, żeby był łatwiejszy dostęp dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to mieszkanie do remontu. Składa się z dwóch pokojów. Jego powierzchnia to około 45 metrów kwadratowych - wyjaśnia Piotr Witkowski, wiceburmistrz Chodzieży. 
Oprócz mieszkania treningowego, w ramach projektu, Stowarzyszenie Bioderko zorganizuje domową fizjoterapię dla 80 osób, a działająca wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego wzbogaci się m.in. o nowe łóżka. Wartość projektu to ponad półtora miliona złotych. Pieniądze pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group