Połamałem obie nogi! – krzyczał. Teraz za fałszywe zgłoszenie zapłaci tysiąc zł kary

04.12.2023   Autor: Redakcja
769---507
Nieuzasadnione wezwanie policji lub innych służb jest wykroczeniem, za które grożą konsekwencje prawne i finansowe. Ale przede wszystkim, blokowanie numeru alarmowego lub zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia, może odebrać komuś szansę na udzielenie pomocy, kiedy jest ona konieczna.

Policjanci co pewien czas otrzymują zgłoszenia, które po weryfikacji okazują się fikcyjne. Bywały też sytuacje, kiedy ktoś celowo, w uporczywy sposób, blokował numer alarmowy. W ostatnim czasie w Sądzie Rejonowym w Wągrowcu, po rozpoznaniu sprawy zapadł wyrok, w którym 36-letniego mieszkańca gminy Margonin uznano za winnego popełnienia takiego wykroczenia i wymierzono mu karę grzywny w wysokości tysiąca złotych.

– Mężczyzna 1 lipca zadzwonił pod numer alarmowy, informując, że jadąc rowerem w pewnym momencie upadł i połamał obie nogi. Do zdarzenia miało rzekomo dojść w Próchnowie. Na miejsce skierowano patrol policji oraz zespół ratownictwa medycznego. Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że zgłaszający w stanie nietrzeźwości prowadził jednoślad, kiedy w pewnym momencie stracił równowagę i wpadł do przydrożnego rowu. Kłamstwem natomiast było, że połamał obie kończyny, bowiem badanie nie wykazało żadnych obrażeń ciała. Rowerzysta został doprowadzony do miejsca zamieszkania i przekazany pod opiekę ojcu. Policjanci poinformowali go, że w związku z tym, że fałszywą informacją wywołał niepotrzebną czynność służb dbających o bezpieczeństwo i zdrowie innych, sporządzą dokumentację do wniosku o ukaranie do sądu – czytamy na stronie chodzieskiej policji.
Policja apeluje o rozwagę. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna. Zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeńKto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group