Nowy wariant Covid-19 zwala Polaków z nóg. Szczepionka w grudniu 

20.11.2023   Autor: News4Media
787---205
Kraken - najnowsza odmiana wirusa COVID-19 liczy swoje ofiary. Jest już szczepionka. Na polskim rynku będzie dostępna w grudniu. 

W czwartek, 16 listopada odnotowano aż 1298 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Z czego 371 to ponowne zakażenia, a 927 – nowe. Zmarły 4 osoby.

Niepełne dane, bo nie robimy testów
Specjaliści ostrzegają, że te dane mogą być mylące, bo skala jest dużo większa od oficjalnych statystyk.

– Odsetek dodatnich testów w niektórych województwach wynosi nawet 75 procent. Pokazuje to, że rzeczywista liczba zakażeń jest znacznie większa – oceniła w rozmowie z TVN24 prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, mikrobiolożka.

Powód tej rozbieżności jest prosty: nie testujemy się, bo testy nie są już obowiązkowe. Tymczasem Kraken przenosi się znacznie szybciej i łatwiej niż jego poprzednie mutacje. Skutecznym sposobem na uodpornienie się na nowy, groźny wariant Covid-19 pod nazwą XBB (Kraken) jest szczepionka firmy Novavax. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, jest ona oceniana jako skuteczna i bezpieczna. Tyle że w Polsce wciąż jest niedostępna, choć – jak zapewniał resort – miała być w użyciu już od listopada.
Skąd takie opóźnienie w dostępie do leku?
Katarzyna Sójka, szefowa resortu zdrowia, przyznała, że rzeczywiście doszło do opóźnienia, ale nie było to spowodowane działaniem ministerstwa.

– Zamówiliśmy odpowiednią ilość szczepionki. Przedłużyła się jednak akceptacja europejskiego urzędu, który może dopuścić do rejestracji, natomiast w tej chwili ta rejestracja została już sfinalizowana i do końca listopada będziemy mieli te szczepionki już u siebie w Polsce – wyjaśniła Katarzyna Sójka w rozmowie z Radiem Z. I dodała: – Najnowszym wariantem wirusa będziemy mogli się szczepić od 6 grudnia.

Szczepionka będzie dostępna dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek. Będzie się nią można zaszczepić w punktach szczepień w przychodniach i aptekach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group