Droga i chodnik do sanktuarium w fatalnym stanie

19.11.2023   Autor: Jakub Sierakowski
1334---

Droga i chodnik do sanktuarium maryjnego nadają się wyłącznie do remontu. Tak twierdzi część mieszkańców Łobżenicy. Chodzi o niespełna kilometrowy odcinek do Górki Klasztornej. 

Na stan techniczny drogi Łobżenica - Górka Klasztorna, mieszkańcy narzekają już od dłuższego czasu. Dla nich jest to ważny węzeł komunikacyjny.  
 

- To jest u nas tzw. “mała obwodnica”, która idzie od ul. Złotowskiej w kierunku Górki Klasztornej. Dalej do Rataj i do drogi na Wysoką. Tą drogą jeździ bardzo dużo tirów, ona niszczeje, podbudowa jest za słaba - mówi Ryszard Biniak, radny Rady Miejskiej Łobżenicy.
 

Przejazd tą drogą dużych i ciężkich samochodów powoduje nie tylko uszkodzenie nawierzchni, ale także stwarza niebezpieczne sytuacje.  - Jest bardzo źle, droga jest bardzo krzywa i wybija. Chodnik jest wysoki i blisko asfaltu, dlatego ciężko się wyminąć z samochodami, a szczególnie z ciężarówkami - mówi Edward Przybylski, mieszkaniec Łobżenicy. 
 

Osobną kwestią jest sprawa chodnika. Z racji bliskiej odległości do sanktuarium w Górce Klasztornej, często chodzą nim wierni. Na niektórych odcinkach może to się skończyć kontuzją. 
 

- Bardzo blisko krawędzi jezdni jest chodnik. On jest bardzo dziurawy, wymaga renowacji, odnowy. Sama ulica też - wskazuje Konstanty Kurek
 

Droga należy do powiatu pilskiego. Zapytaliśmy o remont tego odcinka starostę. Eligiusz Komarowski podkreśla, że w ostatnich 8 latach z powiatu do gminy Łobżenica trafiło ok. 20 mln zł na inwestycje. Największe to ponad 2 mln zł na przebudowę drogi Kruszki-Kijaszkowo, 1 mln zł na modernizację drogi Wiktorówko-Rataje oraz ponad 5 mln zł na planowaną inwestycję mostu w Liszkowie. Czy starostwo zainwestuje też w odcinek do Górki Klasztornej? 
 

- Oczywiście rozumiemy potrzeby mieszkańców. Przebudowa chodnika, nieszczęsnego chodnika – trzeba to powiedzieć, zrealizowanego bodajże 30 lat temu w technologii, która nie powinna zostać użyta i przebudowa drogi, łącznie z oświetleniem, którego realizację będzie musiała sfinansować gmina Łobżenica (prowadzimy już rozmowy z burmistrzem Łobżenicy), będzie realizowana mniej więcej od połowy przyszłego roku - mówi Eligiusz Komarowski - starosta pilski. 
 

Powiat pilski chce jeszcze pozyskać dofinansowanie na ten cel. Kluczowe zdaniem starosty jest również porozumienie z samą gminą odnośnie podziału kosztów tego remontu. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group