Zaświeć przykładem na drodze

10.11.2023   Autor: Mateusz Manthai
1193---92
Coraz gorsza widoczność na drodze, częściej padający deszcz i śliskie liście. To tylko niektóre pułapki, jakie czekają na nas podczas jesienno-zimowych samochodowych wypraw. Kiepskie warunki przyczyniają się także do większej liczby wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów.  
 
Godzina 17. Ciemno. Kierowca jedzie samochodem. Nagle przed maską auta pojawia się rowerzysta. Cyklista nie ma nawet najmniejszego elementu odblaskowego. Nie działa też rowerowe oświetlenie. To nie jest scenariusz filmowy a prawdziwa i niestety dość częsta sytuacja na drodze.   Obowiązek posiadania odblasków na pieszych i kierowców nakłada prawo. Mimo praktycznie nieustannej promocji przez ostatnich 30 lat, rozdawania milionów różnego rodzaju breloczków, opasek i innych odblaskowych gadżetów, ludzie wciąż ich nie noszą.  

Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszych i rowerzystów na drodze. Powinny być umieszczone w widocznym miejscu. Najlepiej na nadgarstkach, kolanach czy łokciach.  
- Kiedy pieszy nie ma na sobie elementów odblaskowych i porusza się po nieoświetlonej drodze, kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości zaledwie kilku metrów. Natomiast, kiedy pieszy ma na sobie kamizelkę odblaskową bądź jakiś inny element odblaskowy, ta odległość znacznie wzrasta - mówi st. sierż. Magdalena Mróz z Komendy Powiatowej Policji w Pile. 

Pieszego w kamizelce widać z odległości nawet 200 metrów. Jest to odpowiedni dystans, aby kierowca mógł zmniejszyć prędkość, zahamować czy bezpiecznie wyminąć idącego. Ważna jest także edukacja. Ludzie nadal nie wiedzą, jak poprawnie poruszać się po drogach.  

- Dajcie się zauważyć, idźcie właściwą stroną drogi, schodźcie z jezdni ustępując pojazdom, bo to naprawdę ratuje życie - przekonuje Łukasz Zboralski, portal brd24.pl. 

Za brak odblasków poza terenem zabudowanym grozi 100-u złotowy mandat. Policja prowadzi także akcję “Świeć przykładem”, podczas której rozdaje znaczki odblaskowe mieszkańcom i rozmawia o bezpieczeństwie na drogach.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group