Galeria Muzeum Staszica świętuje 20-lecie

09.11.2023   Autor: Redakcja
449---314
20-lecie Galerii Muzeum Staszica w Pile. Uroczystości rozpoczną się w piątek, 10 listopada o godz. 17.30 w Zespole Szkół Muzycznych, a o godz. 19.00 w Staszicówce. 

W szkole będzie spotkanie dyskusyjne z udziałem autorów wystaw, kuratorów oraz gości, a także promocja książki "20 Lat Galerii...". O godz. 19.00 w Galerii Muzeum Staszica wernisaż wystawy "Kontynuacje" 

- Minione lata to ponad 210 przedsięwzięć zrealizowanych pod szyldem Galerii Muzeum Staszica. Były to wystawy sztuki współczesnej (indywidualne i zbiorowe), warsztaty, spotkania, koncerty muzyki jazzowej i poezji śpiewanej. W galerii wystawiali swoje prace artyści o uznanej renomie (profesorowie uczelni artystycznych), m.in.: Andrzej Strumiłło, Stefan Wojnecki, Rosław Szaybo, Waldemar Świerzy, Waldemar Jama, Andrzej P. Florkowski, Piotr Wołyński, Adam Myjak, Jacek Jagielski i wielu innych, ale również debiutujący studenci ASP.  W gronie prezentowanych autorów znajdują się także artyści z Piły oraz z zagranicy - mówi Wojciech Beszterda, kurator Galerii MS.                                                                                                         
Galeria MS zorganizowała ponad 130 wystaw malarstwa, grafiki, rysunku, fotografii, rzeźb. Były też koncerty jazzowe oraz poetyckie, a także spotkania autorskie, a nawet warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 

- Działając poza stolicą, w ramach wąskich budżetów miejskich, galerie tego rodzaju spełniają zwykle dwojaką funkcję. Z jednej strony pozwalają miejscowym odbiorcom kultury zapoznać się z twórczością z innych rejonów kraju, a nawet świata; z drugiej natomiast aktywizują lokalne środowiska artystyczne, stając się miejskim forum prezentacji i dyskusji o sztuce. Galeria w pilskim Muzeum Stanisława Staszica od 20 lat odgrywa swoją rolę w tych dwóch obszarach - pisze Witold Kanicki w książce „Galeria Muzeum S. Staszica 2003 – 2023”. 

fot. Galeria MS 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group