Prawybory w „Polsce w pigułce”. Wyniki inne niż w sondażach

18.09.2023   Autor: News4Media
712---34
Znamy wyniki prawyborów w Wieruszowie i okazuje się, że bardzo odbiegają do preferencji Polaków pokazywanych w sondażach.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą Sejm i Senat. Wszystkie sondaże pokazują, że wybory wygra PiS. Na drugim miejscu ma się znaleźć Koalicja Obywatelska. Za nią są najpierw Konfederacja, a potem Trzecia Droga. Na wejście do Sejmu może liczyć jeszcze Lewica.

Prawybory
Jakie będą wyniki wyborów, okaże się wtedy, kiedy Polacy pójdą do urn. Niektórzy już głosowali. To mieszkańcy Wieruszowa w województwie łódzkim. Już po raz trzeci zorganizowano tam prawybory.

Czemu właśnie ta miejscowość? Bo Wieruszów jest nazywany „Polską w pigułce”. W Polsce jest kilka miejsc, w których wyniki wyborcze pokrywają się niemal jeden do jednego z wynikami krajowymi. I tak jest właśnie w Wieruszowie. Dla przykładu: w ostatnich wyborach prezydenckich Andrzej Duda zdobył tu 34,79 proc. głosów, w Polsce – 34,76 proc.
Wyniki
Uprawnionych do głosowania w prawyborach było 11 184 osób. Wydano 2155 kart do głosowania. Oddano 2110 ważnych głosów. W niedzielę nie głosowało się na konkretnych kandydatów, ale na komitety. Do Wieruszowa zjechało wielu politycznych liderów, którzy przekonywali do oddania głosu na ich listę.

Wyniki prawyborów zaprzeczają danym wskazywanym w sondażach. Prawybory wygrała bowiem Koalicja Obywatelska, zdobywając 34,08 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się PiS z wynikiem 32,32 proc. Podium zamyka Trzecia Droga, która zdobyła 11,94 proc. głosów. Dalej były Konfederacja (6,64 proc.) i Nowa Lewica (6,35 proc).

Przegrani
Gdyby te wyniki się sprawdziły 15 października, to do Sejmu nie weszliby: Polska jest Jedna (4,08 proc.), Bezpartyjni Samorządowcy (3,51 proc.), Ruch Dobrobytu i Spokoju (0,76 proc,) oraz Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (0,33 proc.).

Zdjęcie: Dariusz Joński/Facebook

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group