Czy mieszkania TBS są rzeczywiście tanie?

11.09.2023   Autor: Kamil Kończewski
1132---289
Jubileusz 25-lecia obchodzi w tym roku pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jest to okazja do podsumowania ich działalności i zastanowienia się nad ideą TBS-ów.  
 
Głównym założeniem TBS-ów było budowanie tanich mieszkań. Było to możliwe dzięki niskooprocentowanym kredytom w Banku Gospodarstwa Krajowego. Gminy też dawały swój wkład w inwestycje. Dzięki temu czynsze, w których zawarta jest spłata kredytu nie były wysokie.  

- Opłaty w naszym wypadku nie są wysokie. Jedne z najniższych, mogę śmiało powiedzieć w kraju. Dlatego że gmina Piła nie stosuje polityki fiskalnej wobec tych mieszkańców, zwłaszcza naszych zasobów. Zwłaszcza z tych powodów, że one są przeznaczane dla średniego sektora - zapewnia Remigiusz Dekarli, prezes Pilskiego TBS. 

I wynoszą od 8 do 10 złotych za metr kwadratowy. W ostatnim czasie powstały nowe programy finansujące budowę mieszkań, między innymi Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Nie stanowi to jednak żadnego zagrożenia dla istnienia TBS-ów. 

- Dla nas programy, które są z dofinansowania dla ludzi, którzy nie mają zdolności kredytowej są jak najlepszym wyjściem do budowania. Stwarzają nam możliwości zwiększania liczby mieszkań i jesteśmy zainteresowani tym, żeby te programy były utrzymane, a nawet żeby sfinansowanie zwiększone - twierdzi Ewa Kamińska, prezes Bielsko-Bielskiego TBS. 

  
Założeniem Towarzystwa Budownictwa Społecznego było to, aby najemcy w przyszłości mogli wykupić swoje mieszkania na własność. Tak się jednak nie stało. Przynajmniej na razie  
 
- Okres 30-letni który miał minąć z tego co ja pamiętam w 2028 roku. Natomiast wiemy już na dzień dzisiejszy zostanie on przesunięty co najmniej do 33 roku. Natomiast jak daleko dalej jeszcze nie wiadomo - mówi Marek Urban, prezes zarządu Krajowej Izby Gospodarki Komunalnej. 

Pilskie TBS-y w swoich zasobach mają 22 bloki, w których jest prawie tysiąc mieszkań. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group