Prezydent Piły z absolutorium i wotum zaufania

08.06.2023   Autor: Redakcja
703---597

Prezydent Piły z absolutorium i wotum zaufania. Podczas wtorkowej sesji większość radnych pozytywnie oceniła zrealizowanie budżetu oraz raport o stanie miasta. Przeciw udzieleniu wotum zaufania prezydentowi głosowało 8 na 22 radnych.   
 
Podczas sesji absolutoryjnej radni rozliczali prezydenta z zarządzania miejskimi finansami oraz zarządzania miastem. Poprzedni rok jak podkreślał w trakcie sesji prezydent Piły nie należał do najłatwiejszych. Główny powód to oczywiście agresja Rosji na Ukrainę, a co za tym idzie napływ uchodźców do miasta.  

- Jak ktoś próbuje sobie wyobrazić, ile osób przybyło, to na Motylewie mieszka około 700 osób, a nam przyjechały ponad dwa takie Motylewa w ciągu dwóch, trzech tygodni i wszyscy oni zostali wchłonięci przez strukturę miasta i nic złego się nie stało - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.  

 
W czym pomogli sami mieszkańcy. Nieoczekiwanych zadań było więcej. Samorząd w wyniku kryzysu energetycznego dystrybuował także rządowy węgiel. Większość radnych nie miała zastrzeżeń co do wykonania ubiegłorocznego budżetu i zdecydowała o udzieleniu absolutorium prezydentowi Piły.  
 
- Przede wszystkim ponad 140 uchwał, które zostały podjęte przez radę zostały wykonane w całości przez organ wykonawczy. Do tego trzeba dodać szereg zadań inwestycyjnych, blisko 100, które działy się w ubiegłym roku na terenie miasta. Może tego na bieżąco nie widać, ale jest tego ogrom
- mówi Marek Andruszkiewicz, radny PO. 

To m. in. budowa hali sportowej przy SP nr 7, dalsza przebudowa miejskich plantów czy rozbudowa skateplazy. W minionym roku udało się przeprowadzić termomodernizację wielu obiektów komunalnych i oświatowych, wybudować nowe drogi i ścieżki rowerowe. W planowaniu tych inwestycji opozycja chciałaby mieć jednak znacznie więcej do powiedzenia.  

- Kiedy człowiek się odezwie i powie cokolwiek to od razu ma zarzucaną nienawiść, jak na poprzedniej sesji. Każda jego wypowiedź jest wypowiedzią stricte polityczną nawiązującą do niby przekrętów obecnej władzy. Ciągle źle i źle - mówi Zbigniew Pyziak, radny Porozumienia Samorządowego. 

 Opozycja zarzucała Piotrowi Głowskiemu, że ich głos i uwagi nie są na sesji słyszane, a próba dyskusji ucinana. 

- Często na wniosek Koalicji Obywatelskiej przerywana jest debata, bo odnoszę wrażenie, że decyzja i tak jest już podjęta, więc mam pewien dysonans poznawczy w mówieniu o wartościach demokratycznych i konstytucji, a realizowaniu ich na niwie rady miasta - mówi Grzegorz Płachta, radny PiS . 
 
M. in. z tego powodu przy głosowaniu nad wotum zaufania dla prezydenta 14 radnych Koalicji Obywatelskiej było za, 8 radnych opozycji zagłosowało przeciw. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group