Ładne kwiatki, drogie kwiatki?

26.05.2023   Autor: Artur Maras
1092---500
Ponad 30 tys. zł za obsadzenie niewielkiego klombu w Pile. Na koszt prac uwagę zwrócił działacz społeczny Artur Łazowy. Zarząd Dróg i Zieleni wyjaśnia, że tyle kosztują obecnie tego typu prace.

Za taki malusi kawałek terenu 30 tys. zł? – Działacz społeczny zastanawia się co mogło tu tyle kosztować. Zdaniem Artura Łazowego klomb po zmianach nijak ma się także do otoczenia.

– Jesteśmy w parku na Wyspie, płynie tutaj piękna rzeka, także chciałoby się, aby trochę inne rośliny były tutaj sadzone, a tutaj to są trochę sztuczne, przemysłowe metody, jeszcze w dodatku obarczone takimi wielkimi kosztami. Fajnie byłoby, gdyby miasto trochę inaczej zarządzało i przyrodą, i budżetem – mówi Artur Łazowy.Klomb choć niepozorny ma ważne znaczenie symboliczne. W 2018 roku, na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w centralnym miejscu posadzono dąb. Co roku obsadzano go roślinami jednorocznymi, co kosztowało miejski budżet niemało. Roczny koszt utrzymania tego poprzez nasadzenie, prace pielęgnacyjne, podlewanie i odchwaszczanie to było ponad 10 tys. zł. Dlatego Zarząd Dróg i Zieleni postanowił rośliny jednoroczne zastąpić wieloletnimi. Jak tłumaczy zastępca dyrektora miejskiej jednostki wybrana oferta była najtańszą z przedstawionych.
– W cenie tej jest zawarte posadzenie przeszło 400 sztuk wyselekcjonowanej róży marathon, która bardzo często stosowana jest na terenach miejskich pod kątem odporności czy na zasolenie, susze, czy też choroby grzybowe. Cena ta obejmuje również dwuletnią gwarancję, czyli wszelkie prace pielęgnacyjne – tłumaczy Rafał Lisiecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Nasadzenie nie robi może teraz wrażania, ale za kilka lat róże się rozrosną i będą wyglądać jak te na pobliskim rondzie – przekonuje Rafał Lisiecki. Jak dodaje, inwestycja w tym czasie także się zwróci.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group