Skarby z epoki brązu pod Mirosławcem

11.05.2023   Autor: Kamil Kończewski
954---254
Skarb z epoki brązu odnaleźli archeolodzy w okolicach Jabłonowa pod Mirosławcem. Odnalezione artefakty to elementy końskiej uprzęży. Wykopaliska stacjonarne dopiero się tam rozpoczną.  
 
Te historyczne znaleziska odkrył w ubiegłym roku, jeden z lokalnych poszukiwaczy skarbów. 

- Detektorysta posiadający zgodę konserwatora zabytków na poszukiwanie przedmiotów metalowych. W trakcie swoich prac natrafił na rozproszone przedmioty brązowe. Dość szybko zorientował się, że są to zabytki archeologiczne - tłumaczy Magdalena Suchorska, archeolog. 

Paweł Ograbek powiadomił wojewódzkiego konserwatora zabytków. Następnie teren ten przeszukali archeolodzy. Znaleźli kolejne ozdoby konnej uprzęży. W ziemi były brzękadła, guziki, zawieszki oraz mocno uszkodzona falera, czyli ozdobny metalowy krążek. 

- Znaleziska są o tyle wyjątkowe, że nigdzie praktycznie poza Pomorzem w takiej skali nie występują elementy uprzęży końskiej. I stanowi to element pewnych przeobrażeń, które miały miejsce od IX wieku przed naszą erą. Mniej więcej do połowy VIII wieku przed naszą erą - wyjaśnia prof. Maciej Kaczmarek z wydziału archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Skarby z Jabłonowa trafią niebawem do konserwacji. Na przełomie czerwca i lipca rozpoczną się tam stacjonarne badania wykopaliskowe. Prowadzić je będzie uniwersytet poznański. Prace naukowe sfinansuje zachodniopomorski konserwator zabytków.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group